«Մոսկվան պարտվել է խաղաղության պայմանագրի համար ճակատամարտում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս:«Մոսկվան պարտվել է հայ-ադրբեջանական խաղաղության պայմանագրի համար ճակատամարտում»,- գրում է Կիրիլ Կրիվոշեեւը Carnegie Endowment կայքում հրապարակված «Ղարաբաղի լուծարումը. Ինչպես դա կփոխի Հարավային Կովկասը» հոդվածում։
«Դժվար է պատկերացնել, որ կողմերը կկարողանան քննարկել նման լուրջ փաստաթուղթ այն ամենից հետո, ինչ Փաշինյանն ու Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն ասել են միմյանց մասին։ Ընդ որում, դրա անհրաժեշտությունն էլ չկա. Ադրբեջանը նախապատվությունը էր տվել արեւմտյան փաստաթղթին նույնիսկ ավելի վաղ, քան Հայաստանը»,- գրում է փորձագետը։
Պեսկով. Խաղաղության պայմանագրի հարցը մնում է արդիական
«Անցյալ աշնանն ասում էին, որ խաղաղության պայմանագիրը «պետք է ստորագրվի մինչեւ տարեվերջ», սակայն դա կարծես իրականությունից կտրված ցանկություն լիներ։ Այժմ մինչեւ ամանորյա տոները խնդիրը լուծելու շանս կա եւ այդ դեպքում Հարավային Կովկասում նոր դարաշրջան կսկսվի։ Ռուսաստանի դերը դրանում գնալով կմարի, իսկ Թուրքիայինը՝ կմեծանա։ Հենց Հայաստանն ու Ադրբեջանը ստորագրեն փաստաթուղթը, Թուրքիան անմիջապես կբացի Հայաստանի հետ ցամաքային սահմանը, իսկ երբ դա տեղի ունենա, տնտեսական գործոններ առաջ կգան: Հաշվի առնելով գործընկերներին մանիպուլացնելու Էրդողանի տաղանդը՝ դա կարող է դառնալ Թուրքիայի ազդեցության հզոր լծակ Երեւանի վրա»,- գրում է Կիրիլ Կրիվոշեեւը։

Yerevan /Mediamax/. Moscow has lost the "battle” for the Armenian-Azerbaijani peace treaty, writes Kirill Krivosheev in the article "Dissolution of Karabakh: How it will change the South Caucasus” published on the Carnegie Endowment website.
“It is hard to imagine that the sides will be able to discuss such a serious document after what Pashinyan and the Russian Foreign Ministry said about each other. Especially since there is no need for that - Azerbaijan bet on the Western draft document even earlier than Armenia did,” the expert writes.
“Talks that the peace treaty ‘should be signed by the end of the year’ were voiced last fall as well, but at that time it seemed like a wish detached from reality. Now there are chances to accomplish the task before the New Year holidays, and then a new era will begin in the South Caucasus. Russia’s role in it will be fading while Turkey’s will increase. As soon as Armenia and Azerbaijan sign a document, Turkey will immediately open a land border with Armenia. Once that happens, economic factors will come into play. Given Erdogan’s talent to manipulate partners, this could become a powerful lever of Turkey’s influence on Yerevan,” Kirill Krivosheev writes.