«Մոսկվան պարտվել է խաղաղության պայմանագրի համար ճակատամարտում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս:«Մոսկվան պարտվել է հայ-ադրբեջանական խաղաղության պայմանագրի համար ճակատամարտում»,- գրում է Կիրիլ Կրիվոշեեւը Carnegie Endowment կայքում հրապարակված «Ղարաբաղի լուծարումը. Ինչպես դա կփոխի Հարավային Կովկասը» հոդվածում։
«Դժվար է պատկերացնել, որ կողմերը կկարողանան քննարկել նման լուրջ փաստաթուղթ այն ամենից հետո, ինչ Փաշինյանն ու Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն ասել են միմյանց մասին։ Ընդ որում, դրա անհրաժեշտությունն էլ չկա. Ադրբեջանը նախապատվությունը էր տվել արեւմտյան փաստաթղթին նույնիսկ ավելի վաղ, քան Հայաստանը»,- գրում է փորձագետը։
Պեսկով. Խաղաղության պայմանագրի հարցը մնում է արդիական
«Անցյալ աշնանն ասում էին, որ խաղաղության պայմանագիրը «պետք է ստորագրվի մինչեւ տարեվերջ», սակայն դա կարծես իրականությունից կտրված ցանկություն լիներ։ Այժմ մինչեւ ամանորյա տոները խնդիրը լուծելու շանս կա եւ այդ դեպքում Հարավային Կովկասում նոր դարաշրջան կսկսվի։ Ռուսաստանի դերը դրանում գնալով կմարի, իսկ Թուրքիայինը՝ կմեծանա։ Հենց Հայաստանն ու Ադրբեջանը ստորագրեն փաստաթուղթը, Թուրքիան անմիջապես կբացի Հայաստանի հետ ցամաքային սահմանը, իսկ երբ դա տեղի ունենա, տնտեսական գործոններ առաջ կգան: Հաշվի առնելով գործընկերներին մանիպուլացնելու Էրդողանի տաղանդը՝ դա կարող է դառնալ Թուրքիայի ազդեցության հզոր լծակ Երեւանի վրա»,- գրում է Կիրիլ Կրիվոշեեւը։

«Битву за армяно-азербайджанский мирный договор Москва проиграла» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. «Битву» за армяно-азербайджанский мирный договор Москва проиграла, пишет Кирилл Кривошеев в статье «Роспуск Карабаха. Как он изменит Южный Кавказ», опубликованной на сайте фонда Карнеги.
«Сложно вообразить, что стороны смогут обсуждать столь серьезный документ после того, что сказали друг о друге Пашинян и российский МИД. Тем более что в этом нет необходимости - Азербайджан сделал ставку на западный проект документа даже раньше, чем Армения», - пишет эксперт.
«О том, что мирный договор «должен быть подписан до конца года», говорили и прошлой осенью, но тогда это казалось оторванным от реальности пожеланием. Теперь шансы справиться с задачей до новогодних праздников есть, и тогда на Южном Кавказе начнется новая эпоха. Роль России в ней будет затухающей, а Турции - возрастающей. Как только Армения и Азербайджан подпишут какой-то документ, Турция тут же откроет сухопутную границу с Арменией. Как только это произойдет, в дело включатся экономические факторы. Учитывая талант Эрдогана манипулировать партнерами, это может стать мощным рычагом влияния Турции на Ереван», - пишет Кирилл Кривошеев.