Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր ասել է, որ «Հայաստանում, նրա հասարակությունում եւ նույնիսկ իշխանությունում կան որոշակի մարդիկ, որոնք դեռ ապրում են ռեւանշիստական գաղափարներով»։
Այսօր Շուշիում ելույթ ունենալով մեդիա ֆորումում՝ նա նշել է.
«Նախկինում 30 տարի շարունակ վտանգը մեզ համար գալիս էր Հայաստանից եւ նրա օկուպացիոն քաղաքականությունից։ Ընդհանուր առմամբ, մենք արդեն հաղթահարել ենք այդ սպառնալիքը։ Բայց, իհարկե, պետք է զգոն լինենք, չպետք է մոռանանք անցյալը»։
«Մենք պետք է պատրաստ լինենք ցանկացած սցենարի։ Այդ նպատակով, պատերազմի ավարտից անմիջապես հետո մենք սկսեցինք խորը բարեփոխումներ իրականացնել պաշտպանության ոլորտում»,- ասել է Ալիեւը։
Նշելով, որ «այսօր մեր բանակն ավելի ուժեղ է, քան երեք տարի առաջ», Ադրբեջանի նախագահը հավելել է.
«Դա անհրաժեշտ է, եւ դա բխում է մեր պատմությունից։ Մենք տեսնում ենք, որ այսօր միջազգային իրավունքի նորմերը կոպտորեն խախտվում են։ Երբ միջազգային իրավունքը չի գործում, երբ ստորագրությունն այդքան էլ կարեւոր չէ, խաղաղության երաշխիքը միայն ուժն է»։

«В Армении есть люди, которые все живут реваншистскими идеями», - заявил Алиев - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил сегодня, что «сегодня в Армении, ее обществе и даже правительстве есть определенные люди, которые все еще живут реваншистскими идеями».
Выступая сегодня на медиафоруме в Шуши, он отметил:
«В прошлом опасность для нас на протяжении 30 лет исходила от Армении и ее оккупационной политики. В целом мы уже преодолели эту угрозу. Но, конечно, мы должны быть бдительными, не должны забывать прошлое».
«Мы должны быть готовы к любому сценарию. С этой целью как только завершилась Карабахская война, мы сразу же приступили к осуществлению глубоких реформ в области обороны», - сказал Алиев.
Отметив, что «сегодня наша армия сильнее, чем три года назад»,  президент Азербайджана добавил:
«Это необходимо, и это вытекает из нашей истории. Мы видим, что сегодня нормы международного права грубо нарушаются. Когда международное право не работает, когда подпись не так важна, гарантией мира является только сила».