Միրզոյանն ու Հոգանը զրուցել են հունիսի 12-ի բանակցություններին ընդառաջ - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն ու ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական եւ եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Դերեք Հոգանը հեռախոսազրույցում քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող հարցեր:
«Հունիսի 12-ին Վաշինգտոնում նախատեսվող քննարկումներին ընդառաջ զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի առանցքային հարցերին, այդ թվում՝ սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության ապահովման, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների եւ անվտանգության հարցերի պատշաճ հասցեագրման շուրջ:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է սահմանազատման գործընթացում հնարավոր առավելագույն որոշակիության ապահովման, մասնավորապես 1975թ. քարտեզի շուրջ հանձնառության կարեւորությունը»,- ասված է ՀՀ ԱԳՆ հաղորդագրությունում:

Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и исполняющий обязанности помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Дерек Хоган в телефонной беседе обсудили вопросы региональной безопасности и стабильности.
«В преддверии обсуждений, запланированных в Вашингтоне на 12 июня, собеседники коснулись ключевых вопросов процесса нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, в том числе, демаркации и обеспечения безопасности границ, надлежащего решения вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха.
Арарат Мирзоян подчеркнул важность обеспечения максимально возможной определенности в процессе демаркации границы, особенно - важность приверженности карте 1975 года», - говорится в сообщении МИД Армении.