Երեւան։ Մեդիամաքս։ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակ Մեթյու Միլերը հայտարարություն է արել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բանակցությունների վերաբերյալ:
«Ուրախ ենք տեսնել, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բանակցությունները շարունակվում են։ Ինչպես հայտարարել է պետքարտուղար Բլինքենը, Հարավային Կովկասում խաղաղությունը հասանելի է։ Մենք վերջերս ողջունել ենք վարչապետ Փաշինյանի հավատարմությունը խաղաղությանը եւ ողջունում ենք նախագահ Ալիեւի վերջին հայտարարությունները համաներումը քննարկելու պատրաստակամության մասին։
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարներն այս շաբաթ Քիշնեւում կհանդիպեն մեր եվրոպացի գործընկերների հետ, եւ մենք հուսով ենք, որ դա արդյունավետ քայլ կլինի խնդիրները բանակցությունների սեղանի շուրջ, այլ ոչ բռնության միջոցով լուծելու ուղղությամբ։ Ագրեսիվ հռետորաբանությունը կարող է միայն հավերժացնել անցյալի բռնությունը, մինչդեռ կառուցողական երկխոսությունը՝ հանրային եւ մասնավոր, կարող է ստեղծել խաղաղություն, հնարավորություն եւ հույս: Միացյալ Նահանգները պատրաստ է աջակցել երկու կողմերի ջանքերին՝ հասնելու կայուն եւ արժանապատիվ խաղաղության համաձայնագրի», - ասել է Միլերը։

США приветствуют слова Алиева о готовности рассматривать вопрос об «амнистии» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь Госдепартамента США Мэтью Миллер выступил с заявлением на тему переговоров Армении и Азербайджана.
«Мы рады видеть, что переговоры между Арменией и Азербайджаном продолжаются. Как заявил госсекретарь Блинкен, мир на Южном Кавказе достижим. Недавно мы отметили приверженность премьер-министра Пашиняну миру, и мы приветствуем недавние высказывания президента Алиева о готовности рассматривать вопрос об амнистии.
Лидеры Армении и Азербайджана встретятся на этой неделе в Кишиневе с нашими европейскими партнерами, и мы надеемся, что это станет продуктивным шагом к решению вопросов за столом переговоров, а не путем насилия. Агрессивная риторика может только увековечить насилие прошлого, а конструктивный диалог – публичный и приватный - может создать мир, возможности и надежду. Соединенные Штаты готовы поддержать усилия обеих сторон по заключению прочного и достойного мирного соглашения»,- заявил Миллер.