Ալիեւի հայտարարությունները Փաշինյանի համար «հասկանալի չեն» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր անդրադարձել է մայիսի 28-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հայտարարություններին՝ նշելով, որ «դրանք հասկանալի չեն»:
«Հայաստանն ու Ադրբեջանը փոխադարձաբար պայմանավորվել են ճանաչել 29.800 եւ 86.600 քառ կմ տարածքներով միմյանց տարածքային ամբողջականությունը։ Այս առումով առնվազն հասկանալի չեն Իլհամ Ալիեւի՝ երեկ արած մի շարք հայտարարություններ։
Այս հարցով Ադրբեջանն ու միջազգային գործընկերները պետք է պարզաբանեն՝ արդյո՞ք այդ հայտարարությունը նշանակում է հրաժարում Բրյուսելում ձեռք բերված պայմանավորվածություններից։
Եթե նշանակում է հրաժարում, պետք է լրացուցիչ ճշգրտումներ մտցնենք, որպեսզի մեր հետագա գործողությունները պլանավորենք»,- Ազգային Ժողովում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Մայիսի 28-ին Իլհամ Ալիեւը, մասնավորապես, հայտարարել էր.
«Հայաստանի կողմից մեր տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելուց հետո խաղաղության պայմանագրի կնքման համար լուրջ խոչընդոտներ գործնականում չեն մնացել։ Մոտ ապագայում, եթե Հայաստանը դարձյալ չփոխի իր դիրքորոշումը, խաղաղության պայմանագիրը կարող է ստորագրվել: Անգամ եթե պայմանագիրը չստորագրվի, ցանկացած դեպքում Ադրբեջանը ոչ մի խնդիր չի ունենա: Քանի որ մենք ուժեղ կողմն ենք, մենք ուժեղ դիրք ունենք բանակցությունների սեղանի շուրջ, մենք ուժեղ դիրք ունենք սահմանին»:

Aliyev’s statements “incomprehensible” for Pashinyan
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan referred today to the May 28 statements of Azerbaijani President Ilham Aliyev, describing them as "incomprehensible.”
“Armenia and Azerbaijan agreed to reciprocally recognize each other’s territorial integrity with the territories of 29,800 and 86,600 square kilometers. In this sense, at least, a number of statements made by Ilham Aliyev yesterday are incomprehensible.
In this regard, Azerbaijan and international partners should clarify whether this statement means abandoning the agreements reached in Brussels.
If it means so, we should make additional adjustments in order to plan our future actions,” Nikol Pashinyan said at the parliament.
On May 28, Ilham Aliyev, in particular, stated:
“After Armenia has recognized our territorial integrity, there are practically no serious obstacles left for signing a peace treaty. In the near future, if Armenia does not change its position again, the peace treaty may be signed. Even if the treaty is not signed, in any case, Azerbaijan will not have any problems. Because we are the strong side, we have a strong position at the table of negotiations, we have a strong position on the border.”