Ալիեւը կմասնակցի Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը այսօր առաջին անգամ կմասնակցի Մոսկվայում կայանալիք Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին՝ հյուրի կարգավիճակով։
Այս մասին հայտնել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2021 թվականի դեկտեմբերին Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը Բաքվում ասել էր, որ Եվրասիական տնտեսական միությունում (ԵԱՏՄ) դիտորդի կարգավիճակը «ավելի շատ օգուտներ է խոստանում Ադրբեջանին կազմակերպության գործունեության մասին իրազեկվածության տեսանկյունից»:
2022 թվականի օգոստոսին Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովը որպես հյուր մասնակցել էր Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին։ Իր ելույթում նա, մասնավորապես, ասել էր, որ «Բաքուն պատրաստ է շարունակել ստեղծել բոլոր պայմանները, որպեսզի ԵԱՏՄ-ի գործընկերները կարողանան օգտագործել Ադրբեջանի տարանցիկ ներուժը»։

Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев сегодня впервые в качестве гостя примет участие в заседании Высшего Евразийского экономического совета в Москве.
Об этом сообщил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
Медиамакс отмечает, что в декабре 2021 года вице-премьер России Алексей Оверчук говорил в Баку, что статус наблюдателя в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) «сулит Азербайджану больше выгод в плане осведомленности о деятельности организации».
В августе 2022 года премьер-министр Азербайджана Али Асадов принял участие в качестве гостя в заседании Евразийского межправительственного совета. В своем выступлении он, в частности, говорил, что «Баку готов и дальше создавать все условия для того, чтобы партнеры по ЕАЭС могли использовать транзитный потенциал Азербайджана».