Ալիեւը կմասնակցի Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը այսօր առաջին անգամ կմասնակցի Մոսկվայում կայանալիք Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին՝ հյուրի կարգավիճակով։
Այս մասին հայտնել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2021 թվականի դեկտեմբերին Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը Բաքվում ասել էր, որ Եվրասիական տնտեսական միությունում (ԵԱՏՄ) դիտորդի կարգավիճակը «ավելի շատ օգուտներ է խոստանում Ադրբեջանին կազմակերպության գործունեության մասին իրազեկվածության տեսանկյունից»:
2022 թվականի օգոստոսին Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովը որպես հյուր մասնակցել էր Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին։ Իր ելույթում նա, մասնավորապես, ասել էր, որ «Բաքուն պատրաստ է շարունակել ստեղծել բոլոր պայմանները, որպեսզի ԵԱՏՄ-ի գործընկերները կարողանան օգտագործել Ադրբեջանի տարանցիկ ներուժը»։

Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev today for the first time will take part as a guest in the meeting of the Supreme Eurasian Economic Council in Moscow.
Kremlin spokesperson Dmitry Peskov stated about this.
Mediamax notes that in December 2021, Russian Deputy Prime Minister Alexei Overchuk said in Baku that the status of an observer in the Eurasian Economic Union “promises Azerbaijan more benefits in terms of awareness of the activities of the organization.”
In August 2022, Azerbaijani Prime Minister Ali Asadov, took part as a guest in the meeting of the Eurasian Intergovernmental Council. In his speech, he, in particular, said that “Baku is ready to continue creating all conditions for the EAEU partners be able to use the transit potential of Azerbaijan.”