Փաշինյան. Ադրբեջանը ցանկանում է զրոյացնել գրանցված առաջընթացը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Հայաստանի բանակի համարժեք եւ արդյունավետ պատասխան գործողություններից հետո Ադրբեջանի հրետակոծության ինտեսիվությունը Սոթքի ուղղությամբ որոշակի նվազել է»։
«Ադրբեջանի այս սադրիչ գործողությունների նպատակն է զրոյացնել այն առաջընթացը, որ գրանցվել է մայիսի 1-ից 4-ը Վաշինգտոնում տեղի ունեցած բանակցությունների ընթացքում։ Ադրբեջանի նպատակն է նաեւ խաթարել կիրակի Բրյուսելում եռակողմ ֆորմատով, իսկ հունիսի 1-ին Քիշնեւում հնգակողմ ֆորմատով նախատեսված բանակցությունները։ Փորձը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանին բանակցային գործընթացը հարկավոր է միայն էսկալացիայի եւ պատերազմի պատճառաբանության համար, իսկ էսկալացիաներն օգտագործվում են բանակցությունների ընթացքում որեւէ առաջընթաց զրոյացնելու համար»,- կառավարության նիստում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
«Նաեւ նպատակ ունեն շեղել միջազգային հանրության ուշադրությունը Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետ տեղադրելու փաստից»,- ասել է նա։
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, մտադիր է կիրակի օրը մեկնել Բրյուսել:
«Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հնարավորությունը շատ փոքր է, որովհետեւ այն դեռ շատ նախնական տեսք ունի։  Խնդիր ունենք հնարավորինս արագ հասունացնել այդ փաստաթուղթը եւ պատրաստել ստորագրման»,- հավելել է նա:

Pashinyan: Azerbaijan wants to wipe out the registered progress - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that "after the adequate and effective counter actions of the Armenian army, the intensity of Azerbaijan’s shelling of Sotk has somewhat decreased.”
“These provocative actions of Azerbaijan are aimed at wiping out the progress registered during the talks in Washington from May 1 to 4.
Azerbaijan’s goal is also to disrupt the trilateral negotiations scheduled for Sunday in Brussels, and five-sided in Chisinau for June 1. Experience shows that Azerbaijan needs the negotiation process only for escalation and war, and escalations are used to wipe out any progress made during the negotiations,” Nikol Pashinyan said at the cabinet meeting.
“They also aim to divert the attention of the international community from setting up an illegal checkpoint in the Lachin corridor,” he said.
Nikol Pashinyan stated that he intends to leave for Brussels on Sunday.
“The possibility of signing a peace treaty with Azerbaijan is very small, because it still looks very preliminary. We have an issue to mature that document as quickly as possible and prepare it for signing,” he added.