Փաշինյան. Ադրբեջանը ցանկանում է զրոյացնել գրանցված առաջընթացը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Հայաստանի բանակի համարժեք եւ արդյունավետ պատասխան գործողություններից հետո Ադրբեջանի հրետակոծության ինտեսիվությունը Սոթքի ուղղությամբ որոշակի նվազել է»։
«Ադրբեջանի այս սադրիչ գործողությունների նպատակն է զրոյացնել այն առաջընթացը, որ գրանցվել է մայիսի 1-ից 4-ը Վաշինգտոնում տեղի ունեցած բանակցությունների ընթացքում։ Ադրբեջանի նպատակն է նաեւ խաթարել կիրակի Բրյուսելում եռակողմ ֆորմատով, իսկ հունիսի 1-ին Քիշնեւում հնգակողմ ֆորմատով նախատեսված բանակցությունները։ Փորձը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանին բանակցային գործընթացը հարկավոր է միայն էսկալացիայի եւ պատերազմի պատճառաբանության համար, իսկ էսկալացիաներն օգտագործվում են բանակցությունների ընթացքում որեւէ առաջընթաց զրոյացնելու համար»,- կառավարության նիստում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
«Նաեւ նպատակ ունեն շեղել միջազգային հանրության ուշադրությունը Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետ տեղադրելու փաստից»,- ասել է նա։
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, մտադիր է կիրակի օրը մեկնել Բրյուսել:
«Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հնարավորությունը շատ փոքր է, որովհետեւ այն դեռ շատ նախնական տեսք ունի։  Խնդիր ունենք հնարավորինս արագ հասունացնել այդ փաստաթուղթը եւ պատրաստել ստորագրման»,- հավելել է նա:

Пашинян: Азербайджан хочет обнулить достигнутый прогресс - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «после адекватных и эффективных ответных действий армянской армии интенсивность обстрелов со стороны Азербайджана в направлении Сотка несколько спала».
«Цель этих провокационных действий Азербайджана – обнулить тот прогресс, который был зафиксирован в ходе переговоров, состоявшихся в Вашингтоне с 1 по 4 мая. Целью Азербайджана также является срыв запланированных на воскресенье в Брюсселе переговоров в трехстороннем формате и 1 июня в Кишиневе - в пятистороннем формате.
Опыт показывает, что Азербайджану переговорный процесс нужен лишь для эскалации и обоснования войны, а эскалации он использует для того, чтобы свести на нет любой прогресс в ходе переговоров», - сказал Никол Пашинян на заседании правительства.
«Эти действия направлены также на то, чтобы отвлечь внимание международной общественности от факта создания незаконного пропускного пункта в Лачинском коридоре»,- сказал он.
Никол Пашинян заявил, что намерен в воскресенье отправиться в Брюссель.
«Возможность подписания мирного договора с Азербайджаном очень мала, поскольку текст пока предварительный. Перед нами стоит задача как можно быстрее доработать этот документ и подготовить его к подписанию» - добавил он.