Բայրամով. «Առաջընթացը դեռ չի արդարացրել մեր սպասելիքները» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովն այսօր Հայաստանին կոչ է արել «ավելի շատ ջանքեր գործադրել» երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորման համար։
«Մենք հայկական կողմին կոչ ենք անում բարի կամք դրսեւորել եւ ավելի շատ ջանքեր գործադրել հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ քննարկումներում»,- ասել է Բայրամովը Վիլնյուսում՝ իր լիտվացի գործընկեր Գաբրիելիուս Լանդսբերգիսի հետ հանդիպումից հետո։
Ինչպես հաղորդում է «Ինտերֆաքս-Ադրբեջանը»՝ Ջեյհուն Բայրամովն ասել է, որ «չնայած երկկողմ շփումների որոշակի դինամիկային», «առաջընթացը տարբեր ոլորտներում, մասնավորապես, խաղաղության պայմանագրի նախագծի, պետական սահմանների սահմանազատման եւ տրանսպորտային ու հաղորդակցական կապերի վերականգնման ուղղությամբ, դեռեւս չի արդարացրեց մեր սպասելիքները»։
«Հավատում ենք, որ երկու երկրների հարաբերությունները կարգավորելու լավագույն ճանապարհը հիմնված է ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման եւ հարգման վրա», - ասել է Բայրամովը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի դիրքորոշումն այս հարցում «հստակ է, սկզբունքային եւ անփոփոխ»։

Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov called today on Armenia to "make more efforts” for the normalization of relations between the two countries.
“We call on the Armenian side to demonstrate goodwill and make more efforts in the discussions on normalizing relations,” Bayramov said after talks with his Lithuanian counterpart Gabrielius Landsbergis in Vilnius.
Interfax-Azerbaijan reports that Jeyhun Bayramov said that “despite some dynamics in bilateral contacts the progress reached in various directions, namely in the draft peace treaty, the delimitation of state borders and the restoration of transport and communication links, has not met our expectations yet.”
“We believe that the best way to normalize relations between the two countries is based on mutual recognition and respect for sovereignty and territorial integrity,” Bayramov said, adding that Azerbaijan’s position on this issue is “clear, principled and constant.”