Բայրամով. «Առաջընթացը դեռ չի արդարացրել մեր սպասելիքները» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովն այսօր Հայաստանին կոչ է արել «ավելի շատ ջանքեր գործադրել» երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորման համար։
«Մենք հայկական կողմին կոչ ենք անում բարի կամք դրսեւորել եւ ավելի շատ ջանքեր գործադրել հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ քննարկումներում»,- ասել է Բայրամովը Վիլնյուսում՝ իր լիտվացի գործընկեր Գաբրիելիուս Լանդսբերգիսի հետ հանդիպումից հետո։
Ինչպես հաղորդում է «Ինտերֆաքս-Ադրբեջանը»՝ Ջեյհուն Բայրամովն ասել է, որ «չնայած երկկողմ շփումների որոշակի դինամիկային», «առաջընթացը տարբեր ոլորտներում, մասնավորապես, խաղաղության պայմանագրի նախագծի, պետական սահմանների սահմանազատման եւ տրանսպորտային ու հաղորդակցական կապերի վերականգնման ուղղությամբ, դեռեւս չի արդարացրեց մեր սպասելիքները»։
«Հավատում ենք, որ երկու երկրների հարաբերությունները կարգավորելու լավագույն ճանապարհը հիմնված է ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման եւ հարգման վրա», - ասել է Բայրամովը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի դիրքորոշումն այս հարցում «հստակ է, սկզբունքային եւ անփոփոխ»։

Байрамов: «Прогресс пока не оправдал наших ожиданий» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов призвал сегодня Армению «приложить больше усилий» для нормализации отношений между двумя странами.
«Мы призываем армянскую сторону продемонстрировать добрую волю и прилагать больше усилий в обсуждениях по нормализации отношениях», - заявил Байрамов по итогам переговоров со своим литовским коллегой Габриелюсом Ландсбергисом в Вильнюсе.
Как сообщает Интерфакс-Азербайджан, Джейхун Байрамов сказал, что «несмотря на некоторую динамику двусторонних контактов», «прогресс, достигнутый по различным направлениям, а именно по проекту мирного договора, делимитации государственных границ и восстановлению транспортно-коммуникационных связей, пока не оправдал наших ожиданий».
«Мы верим, что наилучший путь к нормализации отношений между двумя странами основывается на взаимном признании и уважении суверенитета и территориальной целостности», - заявил Байрамов, добавив, что позиция Азербайджана в этом вопросе «ясна, принципиальна и постоянна».