Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ «Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին զինված ուժերի փոխարինումը սահմանապահ ներկայացուցիչներով պետք է լինի վերջնական կարգավորումների մաս»:
ԵԱՀԿ Գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ նախարար Բույար Օսմանիի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ Միրզոյանն ասել է.
«Սա կարեւոր է մի քանի առումով. սահմանապահ ծառայությունը բոլոր երկրներում սահմանապահ առաքելություն է իրականացնում, գործիքակազմն է տարբեր, զենքերն ու զինատեսակներն են տաբեր: Վստահ եմ՝ սահմանի հսկողության հանձնումը սահմանապահ ծառայությանն էականորեն կնվազեցնի հետագա նոր կոնֆլիկտների, այդ թվում նաեւ՝ ՀՀ տարածք նոր ներխուժումների հավանականությունը: Դա նաեւ խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ քննարկումների մաս է՝ առնվազն մեր առաջարկների տեսքով»:
Նրա խոսքով՝ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին մասնակիորեն որոշակի հատվածներում այդպիսի մեխանիզմ արդեն գործում է:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said today that "replacing the armed forces on the Armenia-Azerbaijan border with border guards should be part of the final settlement.”
At a joint news conference with OSCE Chairman-in-Office, Foreign Minister of North Macedonia Bujar Osmani, Mirzoyan said:
“This is important in several regards: the border guard service carries out a border guard mission in all countries, with the difference in the toolkit and weapons. I am sure that handing over the control of the border to the border guard service will significantly reduce the probability of further new conflicts, including new invasions into the territory of Armenia. It is also part of the discussions on the draft peace treaty, at least in the form of our proposals.”
According to him, such a mechanism is already partially operating in some sections of the Armenia-Azerbaijan border.