Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ «Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին զինված ուժերի փոխարինումը սահմանապահ ներկայացուցիչներով պետք է լինի վերջնական կարգավորումների մաս»:
ԵԱՀԿ Գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ նախարար Բույար Օսմանիի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ Միրզոյանն ասել է.
«Սա կարեւոր է մի քանի առումով. սահմանապահ ծառայությունը բոլոր երկրներում սահմանապահ առաքելություն է իրականացնում, գործիքակազմն է տարբեր, զենքերն ու զինատեսակներն են տաբեր: Վստահ եմ՝ սահմանի հսկողության հանձնումը սահմանապահ ծառայությանն էականորեն կնվազեցնի հետագա նոր կոնֆլիկտների, այդ թվում նաեւ՝ ՀՀ տարածք նոր ներխուժումների հավանականությունը: Դա նաեւ խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ քննարկումների մաս է՝ առնվազն մեր առաջարկների տեսքով»:
Նրա խոսքով՝ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին մասնակիորեն որոշակի հատվածներում այդպիսի մեխանիզմ արդեն գործում է:

Замена ВС пограничниками – «одно из переговорных предложений Еревана» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил сегодня, что «замена вооруженных сил на армяно-азербайджанской границе пограничниками должна быть частью окончательного урегулирования».
Выступая на совместной пресс-конференции с Действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Северной Македонии Буяром Османи, он сказал:
«Уверен, что передача контроля над границей пограничной службе значительно снизит вероятность новых конфликтов, в том числе - новых вторжений на территорию Армении. Это также часть обсуждаемого проекта мирного соглашения, по крайней мере, в виде наших предложений».
По его словам, такой механизм уже частично действует на некоторых участках армяно-азербайджанской границы.