ԱԳՆ․ Խաղաղության պայմանագրում կարեւոր հարցերի շուրջ դիրքորոշումները հեռու են իրարից - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ 2022 թվականի սեպտեմբերյան ագրեսիայի հետեւանքով Ադրբեջանն օկուպացրել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի շուրջ 150 քառակուսի կիլոմետր:
«Հայաստանն ակտիվ ջանքեր է գործադրում Լեռնային Ղարաբաղ եւ Լաչինի միջանցք ՄԱԿ-ի եւ ԵԱՀԿ փաստահավաք առաքելություններ գործուղելու, ինչպես նաեւ ԼՂ-ում միջազգային կազմակերպությունների ներգրավման եւ հումանիտար գործունության ծավալման ուղղությամբ»,- Ազգային ժողովում ասել է արտգործնախարարը:
Միաժամանակ, Արարատ Միրզոյանն ասել է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը կարողացել են «փոխընդունելի ձեւակերպումներ գտնել խաղաղության պայմանագրում»:
«Ցավոք, սա վերաբերում է ոչ առաջնային հարցերին: Բոլոր կարեւոր հարցերը դեռ քննարկման փուլում են, բայց թեմաների հիմնական մասում կողմերի դիրքորոշումները հեռու են իրարից»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Նա նշել է, որ խաղաղության պայմանագրի շուրջ ընթացող բանակցությունների մասին Հայաստանը մանրամասն տեղեկացնում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երեք երկրներին:

Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Арарат Мирзоян заявил сегодня, что в результате сентябрьской агрессии 2022 года Азербайджан оккупировал около 150 квадратных километров суверенной территории Армении.
«Армения прилагает активные усилия по направлению миссий ООН и ОБСЕ по установлению фактов в Нагорный Карабах и Лачинский коридор, а также привлечению международных организаций и развитию гуманитарной деятельности в Нагорном Карабахе»,- сказал глава МИД в парламенте.
В то же время Арарат Мирзоян заявил, что Армения и Азербайджан смогли «найти взаимоприемлемые условия в мирном договоре».
«К сожалению, это касается не первостепенных вопросов. Все важные вопросы еще на стадии обсуждения, однако позиции сторон по основным темам далеки друг от друга»,- сказал Арарат Мирзоян.
Он отметил, что Армения подробно информирует о переговорах по мирному договору три страны, являющиеся сопредседателями Минской группы ОБСЕ.--