Շոլց. Գերմանիան անհանգստացած է սահմանում անկայուն իրավիճակով - Mediamax.am
Մարտի 15-ին Բեռլինում Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում Ալիեւն ասել է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բաց է թողել 2019 թվականին խաղաղություն հաստատելու հնարավորությունը՝ հայտարարելով Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջների մասին։
«2019 թվականին նա հայտարարեց, որ «Ղարաբաղը Հայաստան է եւ վե՛րջ», ինչը փաստացի ամենամեծ հարվածն էր բանակցային գործընթացին։ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում մենք ապացուցեցինք, որ Ղարաբաղը Ադրբեջան է»,- ասել է Ալիեւը։
Օլաֆ Շոլցը նշել է, որ «Գերմանիան որոշակիորեն մտահոգված է անկայուն իրավիճակով հայ-ադրբեջանական սահմանին»։
«Այնտեղ լարվածության աճի սպառնալիք կա, եւ վերջին ամիսներին եւ շաբաթներին տեղի ունեցած իրադարձությունները հաստատում են դա։ Խոսելով խաղաղ կարգավորման մասին՝ մենք նկատի ունենք ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Հայաստանի տարածքային ամբողջականության ապահովման անհրաժեշտությունը։ Միաժամանակ պետք է ապահովվեն երկու երկրների բնակչության իրավունքներն եւ ազատությունները։ Գերմանիան պատրաստ է տրամադրել իր աջակցությունը: Ինչպես հայտնի է, Հայաստանում գործում է Եվրամիության քաղաքացիական առաքելությունը։ Գերմանիան աջակցում է այդ առաքելությանը, որը ղեկավարում է մեր երկրի ներկայացուցիչը»,- ասել է Շոլցը։

Scholz says Germany concerned about unstable situation on the border - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev expressed hope that “Armenia will not miss the chance to sign a peace treaty based on 5 principles” and “a time of peace and cooperation will come in the South Caucasus.”
Speaking at a March 15 news conference in Berlin following talks with German Chancellor Olaf Scholz, Aliyev said that Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan missed an opportunity to make peace in 2019 by voicing territorial claims on Azerbaijan.
“In 2019, he stated that “Karabakh is Armenia and that’s it”, which actually became the biggest blow to the peace process. During the 44-day war, we proved that Karabakh is Azerbaijan,” Aliyev said.
Olaf Scholz noted that “Germany is somewhat concerned about the unstable situation on the Armenian-Azerbaijani border.”
“There is a threat of growing tension here, and the events that have taken place in recent months and weeks have confirmed this. Speaking here of a peaceful settlement, we mean the need to ensure the territorial integrity of both Azerbaijan and Armenia. At the same time, the protection of human rights and freedoms of the population of both countries must be ensured. Germany is ready to lend its support. As is known, a civil mission of the European Union is in Armenia. Germany supports this mission led by a representative of our country,” Scholz said.