Շոլց. Գերմանիան անհանգստացած է սահմանում անկայուն իրավիճակով - Mediamax.am
Մարտի 15-ին Բեռլինում Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում Ալիեւն ասել է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բաց է թողել 2019 թվականին խաղաղություն հաստատելու հնարավորությունը՝ հայտարարելով Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջների մասին։
«2019 թվականին նա հայտարարեց, որ «Ղարաբաղը Հայաստան է եւ վե՛րջ», ինչը փաստացի ամենամեծ հարվածն էր բանակցային գործընթացին։ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում մենք ապացուցեցինք, որ Ղարաբաղը Ադրբեջան է»,- ասել է Ալիեւը։
Օլաֆ Շոլցը նշել է, որ «Գերմանիան որոշակիորեն մտահոգված է անկայուն իրավիճակով հայ-ադրբեջանական սահմանին»։
«Այնտեղ լարվածության աճի սպառնալիք կա, եւ վերջին ամիսներին եւ շաբաթներին տեղի ունեցած իրադարձությունները հաստատում են դա։ Խոսելով խաղաղ կարգավորման մասին՝ մենք նկատի ունենք ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Հայաստանի տարածքային ամբողջականության ապահովման անհրաժեշտությունը։ Միաժամանակ պետք է ապահովվեն երկու երկրների բնակչության իրավունքներն եւ ազատությունները։ Գերմանիան պատրաստ է տրամադրել իր աջակցությունը: Ինչպես հայտնի է, Հայաստանում գործում է Եվրամիության քաղաքացիական առաքելությունը։ Գերմանիան աջակցում է այդ առաքելությանը, որը ղեկավարում է մեր երկրի ներկայացուցիչը»,- ասել է Շոլցը։

Германия обеспокоена нестабильной обстановкой на границе, заявил Шольц - Mediamax.am
Выступая 15 марта на пресс-конференции в Берлине по итогам переговоров с канцлером Германии Олафом Шольцем, Алиев сказал, что премьер-министр Армении Никол Пашинян в 2019 году упустил возможность для заключения мира, заявив о территориальных претензиях к Азербайджану.
«В 2019 году он заявил, что «Карабах - это Армения и точка», что фактически стало самым большим ударом по мирному переговорному процессу. В течение 44-дневной войны мы доказали, что Карабах - это Азербайджан», - сказал Алиев.
Олаф Шольц отметил, что «Германия несколько обеспокоена нестабильной обстановкой на армяно-азербайджанской границе».
«Здесь существует угроза роста напряженности, и события, произошедшие в последние месяцы, недели, подтвердили это. Говоря здесь о мирном урегулировании, мы имеем в виду необходимость обеспечения территориальной целостности как Азербайджана, так и Армении. В то же время должна быть обеспечена защита прав и свобод человека для населения обеих стран. Германия готова оказать свою поддержку. Как известно, в Армении присутствует гражданская миссия Европейского Союза. Германия поддерживает эту миссию, руководителем которой является представитель нашей страны», - сказал Шольц.