Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հույս է հայտնել, որ հայ-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման գործում կիրականացվեն ՌԴ հետ համատեղ մշակված խաղաղության նախաձեռնությունները։
«Այս տարածաշրջանը բառացիորեն կարելի է անվանել առանցքային, եւս մեկ տարածաշրջան, որտեղ դեռ հույս կա, որ խաղաղության նախաձեռնությունները, որոնք մշակել են կողմերը Ռուսաստանի հետ միասին, կիրականացվեն», - ասել է նա:
Ըստ ՏԱՍՍ-ի, հանդես գալով «Սպուտնիկի» եթերում Զախարովան «լպիրշություն» է անվանել Հարավային Կովկաս ներթափանցելու Արեւմուտքի փորձերը։ Նրա խոսքով՝ նման քաղաքականություն է տարվում ոչ թե հակամարտությունը կարգավորելու, այլ «ճիշտ հակառակ նպատակներով»։
«Դժբախտաբար, մենք երկար տարիներ այստեղ նկատում ենք նման միտում, այժմ Արեւմուտքն ավելի է ակտիվացել»,- ասել է դիվանագետը։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը հիշեցրել է, որ արեւմտյան գործընկերների մասնակցությամբ հակամարտությունների կարգավորման հաջող օրինակներ չկան, մինչդեռ «հավաքական Արեւմուտքի նախաձեռնությամբ հակամարտությունների թիվն ինչ-ինչ պատճառներով ավելանում է»։

Ереван /Медиамакс/. Официальный представитель МИД России Мария Захарова выразила надежду, что при урегулировании армяно-азербайджанского конфликта будут реализованы мирные инициативы, выработанные совместно с Россией.
«Этот регион можно назвать в прямом смысле узловым, еще одним регионом, где все-таки есть надежда, что будут реализованы те мирные инициативы, которые были выработаны сторонами совместно с Россией», - сказала она.
По сообщению ТАСС, выступая в эфире «Спутника», Захарова назвала «хамством» попытки Запада внедриться в ситуацию на Южном Кавказе. По ее мнению, такая политика ведется не для урегулирования конфликта, а с «ровно противоположными целями».
«К сожалению, и здесь такую тенденцию мы наблюдаем на протяжении многих лет. Сейчас западники еще больше активизировались», - добавила дипломат.
Официальный представитель российского МИД напомнила, что успешных примеров урегулирования конфликтов с участием западных партнеров нет, при этом «количество конфликтов по причине, по инициативе коллективного Запада увеличивается».