Մարիա Զախարովա. «Հայաստանում նույնպես այդպիսի մարդիկ կան» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ասել է, որ Հայաստանում կան այլ երկրների քաղաքացիություն ունեցող խորհրդականներ։
Զախարովան այդ մասին ասել է դեկտեմբերի 15-ին կայացած ճեպազրույցում՝ մեկնաբանելով թուրք գեներալ-գնդապետի՝ Ադրբեջանի նախագահի խորհրդականի պաշտոնում նշանակումը եւ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչո՞ւ է որոշ դեպքերում ՆԱՏՕ-ի ներթափանցումը հետխորհրդային տարածք Ռուսաստանի կողմից ընկալվում որպես սպառնալիք, իսկ որոշ դեպքերում Մոսկվան նախընտրում է աչք փակել դրա վրա։
«Համաձայն չեմ Ձեզ հետ. ես տեսնում եմ այլ երկրների քաղաքացիություն ունեցող խորհրդականներին ոչ միայն Ադրբեջանում։ Նրանք կան նաեւ Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի հարեւան երկրներում։ Հայաստանում նույնպես կան այդպիսի մարդիկ։ Չեմ խոսում համանման պաշտոնների մասին, սակայն տարբեր քաղաքացիություն ունեցող մարդիկ խորհրդատվություններ են իրականացնում եւ հանդես են գալիս խորհրդականների կարգավիճակում»,- ասել է Զախարովան։
«Յուրաքանչյուր երկիր ունի իր գործընկերների հետ ռազմական եւ ռազմատեխնիկական համագործակցությունը զարգացնելու ինքնիշխան իրավունք։ Միեւնույն ժամանակ, մենք ելնում ենք նրանից, որ այն չպետք է ուղղված լինի երրորդ երկրների դեմ եւ չպետք է խախտի Հարավային Կովկասում առկա ուժերի հավասարակշռությունը։ Մենք պարբերաբար այդ թեզերը հասցնում ենք տարածաշրջանի մեր գործընկերներին»,- հավելել է Ռուսաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը։

Maria Zakharova: “There are such people in Armenia too” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova said that there are advisers in Armenia having the citizenship of other countries.
Zakharova said this during December 15 briefing in Moscow, commenting on the appointment of a Turkish colonel general as an adviser to the president of Azerbaijan and answering the question on why in some cases NATO’s penetration into the post-Soviet territory is perceived by Russia as a threat, and in some cases Moscow prefers to turn a blind eye on it.
“I will not agree with you. I see advisers with citizenship of other countries, not only in Azerbaijan. There are such in the countries neighboring Azerbaijan and Russia. There are such people in Armenia too. I am not talking about similar positions, but people with different citizenships carry out consultations and act as advisers,” Zakharova said.
“Each country has the sovereign right to develop military and military-technical cooperation with its partners. At the same time, we proceed from the premise that it should not be directed against third countries and should not disrupt the existing balance of power in the South Caucasus. We regularly convey these theses to our partners in the region,” Russian Foreign Ministry’s spokesperson said.