Մարիա Զախարովա. «Հայաստանում նույնպես այդպիսի մարդիկ կան» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ասել է, որ Հայաստանում կան այլ երկրների քաղաքացիություն ունեցող խորհրդականներ։
Զախարովան այդ մասին ասել է դեկտեմբերի 15-ին կայացած ճեպազրույցում՝ մեկնաբանելով թուրք գեներալ-գնդապետի՝ Ադրբեջանի նախագահի խորհրդականի պաշտոնում նշանակումը եւ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչո՞ւ է որոշ դեպքերում ՆԱՏՕ-ի ներթափանցումը հետխորհրդային տարածք Ռուսաստանի կողմից ընկալվում որպես սպառնալիք, իսկ որոշ դեպքերում Մոսկվան նախընտրում է աչք փակել դրա վրա։
«Համաձայն չեմ Ձեզ հետ. ես տեսնում եմ այլ երկրների քաղաքացիություն ունեցող խորհրդականներին ոչ միայն Ադրբեջանում։ Նրանք կան նաեւ Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի հարեւան երկրներում։ Հայաստանում նույնպես կան այդպիսի մարդիկ։ Չեմ խոսում համանման պաշտոնների մասին, սակայն տարբեր քաղաքացիություն ունեցող մարդիկ խորհրդատվություններ են իրականացնում եւ հանդես են գալիս խորհրդականների կարգավիճակում»,- ասել է Զախարովան։
«Յուրաքանչյուր երկիր ունի իր գործընկերների հետ ռազմական եւ ռազմատեխնիկական համագործակցությունը զարգացնելու ինքնիշխան իրավունք։ Միեւնույն ժամանակ, մենք ելնում ենք նրանից, որ այն չպետք է ուղղված լինի երրորդ երկրների դեմ եւ չպետք է խախտի Հարավային Կովկասում առկա ուժերի հավասարակշռությունը։ Մենք պարբերաբար այդ թեզերը հասցնում ենք տարածաշրջանի մեր գործընկերներին»,- հավելել է Ռուսաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը։

Мария Захарова: «И в Армении такие люди тоже имеются» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД России Мария Захарова заявила, что в Армении есть советники с гражданством других стран.
Захарова сказала об этом 15 декабря на брифинге в Москве, комментируя факт назначения турецкого генерал-полковника советником президента Азербайджана и отвечая на вопрос о том, почему в одних случаях проникновение НАТО на постсоветское пространство воспринимается Россией как угроза, а в некоторых случаях в Москве предпочитают закрывать на это глаза.
«Не соглашусь с Вами. Вижу наличие советников с гражданством других стран не только у Азербайджана. Есть они и у соседних с Азербайджаном и Россией стран. И в Армении такие люди тоже имеются. Не говорю об аналогичных должностях, но люди с разной гражданской принадлежностью осуществляют консультации и выполняют роль советников», - сказала Захарова.
«У каждой страны есть суверенное право развивать военное и военно-техническое сотрудничество со своими партнерами. Вместе с тем, исходим из того, что оно не должно быть направлено против третьих стран и не должно нарушать сложившийся баланс сил на Южном Кавказе. Эти тезисы мы регулярно доносим до наших партнеров в регионе», - добавила пресс-секретарь МИД России.