Զախարովա. Խաղաղապահների հասցեին հնչող մեղադրանքներն «անթույլատրելի են» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ Ռուսաստանը մտահոգված է Լաչինի միջանցքի արգելափակմամբ եւ ակնկալում է, որ տրանսպորտային հաղորդակցությունը կվերականգնվի «ամենամոտ ապագայում»:
«Մենք մտահոգված ենք Լաչինի միջանցքի արգելափակմամբ, այն պայմանավորված է հանքավայրերի շահագործման շուրջ կողմերի տարաձայնություններով։ ՌԴ ՊՆ-ն եւ ռուսական խաղաղապահ զորախումբն այս օրերին ակտիվորեն աշխատում են իրավիճակի լարումը նվազեցնելու համար։ Ակնկալում ենք, որ ամենամոտ ապագայում լիարժեք տրանսպորտային հաղորդակցությունը կվերականգնվի»,- ասել է դիվանագետը։
Նա նշել է, որ ռուս խաղաղապահների հասցեին հնչող մեղադրանքներն ու սադրիչ գործողություններն «անթույլատրելի են`անկախ նրանից, թե ում կողմից են արվում»:
«Ռուսական խաղաղապահ զորախումբն արդյունավետ կատարում է իր խնդիրները՝ հանդես գալով տարածաշրջանում կայունության երաշխավոր»,- ասել է Մարիա Զախարովան։

Захарова: Обвинения в адрес миротворцев недопустимы - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила сегодня, что Россия обеспокоена блокировкой Лачинского коридора и ожидает, что транспортное сообщение будет восстановлено «в ближайшее время».
«Мы обеспокоены блокировкой Лачинского коридора, она вызвана разногласиями сторон по вопросу разработки рудных месторождений. Минобороны России и российский миротворческий контингент все эти дни активно работают над деэскалацией обстановки. Мы рассчитываем на восстановление полноценного транспортного сообщения в самое ближайшее время», - сказала дипломат.
Она также подчеркнула, что обвинения и провокационные действия в отношении российских миротворцев являются недопустимыми и контрпродуктивными, «откуда бы они ни исходили».
«Российский миротворческий контингент эффективно выполняет свои задачи, выступая гарантом стабильности в регионе», - указала Захарова.