Փաշինյանը «զգայուն» է որակել գազի ընդհանուր շուկայի ձեւավորման հարցը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Բիշքեկում հայտարարել է, որ Երեւանի համար «գազի միասնական շուկայի ձեւավորման հարցը մնում է զգայուն»։
Ելույթ ունենալով Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին Փաշինյանը, մասնավորապես, ասել է.
«Եվրասիական օրակարգի հաջող իրականացման տեսանկյունից չափազանց կարեւոր է բոլոր հարցերի շուրջ փոխընդունելի լուծումներ գտնելը։ Այս առումով, հայկական կողմն առաջնահերթ է համարում էներգառեսուրսների ընդհանուր շուկաների ստեղծմանն ուղղված պայմանավորվածությունների հետեւողական իրականացումը։ Մասնավորապես, մեզ համար զգայուն խնդիր է մնում գազի ընդհանուր շուկայի ձեւավորումը։
Կառուցողական երկխոսության եւ փոխզիջումային լուծումներ գտնելու ճանապարհով գնալու շնորհիվ հաջողվեց ապահովել գազի ընդհանուր շուկայի ձևավորման մասին միջազգային համաձայնագրի նախագծի պատրաստվածության բարձր մակարդակ։ Սակայն, հաշվի առնելով գործընթացի բարդությունը, էներգետիկ ոլորտում երկրների տարբեր հնարավորություններն ու շահերը հաշվի առնելու անհրաժեշտությունից ելնելով, մի շարք չլուծված խնդիրներ են մնում։ Մենք պատրաստ ենք ճկուն մոտեցում ցուցաբերել՝ կոնսենսուսի հասնելու եւ չլուծված հարցերի շուրջ ԵԱՏՄ անդամ բոլոր երկրների շահերի հավասարակշռությունն ապահովելու համար՝ Միության ընդհանուր գազի շուկայի առավելություններն ու ներուժը լիովին օգտագործելու նպատակով»։

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated today in Bishkek that “formation of a common gas market remains a sensitive issue for Yerevan.”
Speaking at the meeting of the Supreme Eurasian Economic Council, Pashinyan, in particular, said:
“From the point of view of the successful implementation of the Eurasian agenda, it is extremely important to find mutually acceptable solutions on all issues. In this regard, the Armenian side considers it a priority to consistently implement the agreements aimed at creating common energy markets. In particular, the formation of a common gas market remains a sensitive issue for us.
Thanks to a constructive dialogue and focus on finding compromise solutions, we managed to ensure a high degree of readiness of the international draft agreement on the formation of a common gas market. However, given the complexity of the process, due to the need to take into account the various opportunities and interests of the countries in the energy sector, a number of issues remain unresolved. We are ready to demonstrate a flexible approach to reach consensus and ensure a balance of interests of all EAEU member states on outstanding issues, in order to use the advantages and potential of the common gas market of the Union to the fullest”.