Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկն այսօր ասել է, որ Հարավային Կովկասում ձեւավորվում է «Հյուսիս-Հարավ» եւ «Արեւելք-Արեւմուտք» հիմնական միջազգային տրանսպորտային միջանցքների խաչմերուկը։
«Եթե այն ստեղծվի, Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Վրաստանի տնտեսությունները կսկսեն լրացուցիչ վարձակալություն ստանալ՝ կապված Եվրասիայում իրենց աշխարհագրական դիրքի առավելությունների հետ:
Այս առումով էական դեր կխաղա Հայաստանի կամ Իրանի տարածքով Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանների եւ Նախիջեւանի միջեւ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումը»,- ասել է ՌԴ փոխվարչապետը:
Նա նշել է, որ Ադրբեջանն ու Իրանը սկսել են կամուրջների կառուցումը սահմանին, որոնք կկապեն երկու երկրների ճանապարհները եւ կապահովեն ամենակարճ ու հարմար տեղաշարժն Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանների եւ Նախիջեւանի միջեւ։
«Երկաթուղու եւ ավտոմայրուղու կառուցումը Հայաստանի տարածքով՝ Մեղրիով, որի ինքնիշխանությունը ոչ ոք կասկածի տակ չի դնում, կախված է Հայաստանի դիրքորոշումից։ Միաժամանակ, Իրանի տարածքով արդեն իսկ կառուցվում է Հայաստանը շրջանցող ճանապարհ, որը 2024 թվականին մոտ պատրաստ կլինի եւ հնարավորություն կտա մուտք գործել Իրանի, Թուրքիայի եւ հետագայում Եվրոպայի շուկաներ»,- ասել է ՌԴ փոխվարչապետը:

Оверчук: «От Армении зависит, войдет ли она в международный транспортный узел» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Вице-премьер России Алексей Оверчук заявил сегодня, что именно на Южном Кавказе сегодня формируется перекрёсток основных международных транспортных коридоров «Север - Юг» и «Восток - Запад».
«В случае его создания экономики Азербайджана, Армении и Грузии начнут получать дополнительную ренту, связанную с преимуществом их географического положения в Евразии. Значительную роль в этой связи будет играть разблокирование транспортного сообщения между западными районами Азербайджана и Нахичеванью через территорию Армении или Ирана», - отметил вице-премьер.
Он отметил, что Азербайджан и Иран приступили к строительству мостов на границе, которые свяжут автомобильные дороги двух стран и позволят обеспечить кратчайшее и удобное движение между западными районами Азербайджана и Нахичеванью.
«Постройка железной и автомобильной дороги через Мегри по территории Армении, суверенитет которой не подвергается никем сомнению, зависит от позиции Армении. При этом дорога в обход Армении уже строится через Иран, то есть примерно к 2024 году дорога будет, и она обеспечит выход на рынки Ирана, Турции и далее Европы», - сказал вице-премьер России.