Ադրբեջանը պնդում է, որ ԵԱՀԿ առաքելությունը մանդատ չունի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն այսօր հայտարարել է, որ «Հայաստան ուղարկված ԵԱՀԿ առաքելությունը կազմակերպության կողմից մանդատ չունի եւ պետք է գնահատվի որպես մասնավոր այց»։
«Դրա գործուղման հարցը երբեւէ չի քննարկվել հավաքական որոշումներ կայացնող ԵԱՀԿ-ի որեւէ մարմնի կողմից եւ որեւէ որոշում չի կայացվել։ Այսպիսով, «ԵԱՀԿ կարիքների գնահատման առաքելություն Հայաստանում» կոչվող ցանկացած խումբ ԵԱՀԿ մանդատ չունի եւ չի կարող որեւէ կերպ ասոցացվել ԵԱՀԿ-ի հետ, իսկ դրա եզրակացություններից կամ զեկույցներից ոչ մեկը չի ընդունվի որպես ԵԱՀԿ փաստաթուղթ»,- ասվում է հայտարարության մեջ, որը մեջբերում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
ԵԱՀԿ-ն առաքելություն է ուղարկում Հայաստան
«Այս քայլը լուրջ հարցադրումներ է առաջացնում՝ հաշվի առնելով, որ վերջին 30 տարիների ընթացքում Ադրբեջանի դեմ ռազմական ագրեսիան դադարեցնելու եւ դրա ծանր հետեւանքները վերացնելու ջանքերը միշտ մերժվել են ԵԱՀԿ-ի կողմից՝ հղում կատարելով կոնսենսուսի սկզբունքին»,- հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն:
Բաքվում ասել են, որ «ԵԱՀԿ նախագահության եւ քարտուղարության կողմից նման չմտածված միակողմանի գործողությունը հակասում է պատասխանատու եւ վստահելի միջնորդության եւ վստահության հիմնարար սկզբունքներին»։

Ереван /Медиамакс/. МИД Азербайджана заявил сегодня, что «миссия ОБСЕ, направляемая в Армению, не имеет мандата от организации и должна оцениваться как частный визит».
«Вопрос ее направления никогда не обсуждался ни одним органом ОБСЕ, принимающим коллективные решения, и как следствие, никакое решение не принималось. Таким образом, любая группа под названием «Миссия ОБСЕ по оценке потребностей в Армении» не обладает мандатом ОБСЕ, не может быть каким-либо образом связана с ОБСЕ, и ни один из ее итогов или отчетов не будет принят в качестве документа ОБСЕ», - говорится в заявлении, которое цитируют азербайджанские СМИ.
«Этот шаг вызывает серьезные вопросы, учитывая, что на протяжении последних почти 30 лет усилия по прекращению военной агрессии против Азербайджана и ликвидации ее тяжелых последствий, и даже усилия в рамках миссий ОБСЕ, не связанных с бывшим армяно-азербайджанским конфликтом, всегда пресекались со стороны ОБСЕ, со ссылкой на принцип консенсуса», - отметили в МИД Азербайджана.
В МИДе заявили, что «такое непродуманное одностороннее действие председательства и секретариата ОБСЕ противоречит основным принципам любого ответственного и заслуживающего доверия посредничества и доверия».