Ադրբեջանը պնդում է, որ ԵԱՀԿ առաքելությունը մանդատ չունի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն այսօր հայտարարել է, որ «Հայաստան ուղարկված ԵԱՀԿ առաքելությունը կազմակերպության կողմից մանդատ չունի եւ պետք է գնահատվի որպես մասնավոր այց»։
«Դրա գործուղման հարցը երբեւէ չի քննարկվել հավաքական որոշումներ կայացնող ԵԱՀԿ-ի որեւէ մարմնի կողմից եւ որեւէ որոշում չի կայացվել։ Այսպիսով, «ԵԱՀԿ կարիքների գնահատման առաքելություն Հայաստանում» կոչվող ցանկացած խումբ ԵԱՀԿ մանդատ չունի եւ չի կարող որեւէ կերպ ասոցացվել ԵԱՀԿ-ի հետ, իսկ դրա եզրակացություններից կամ զեկույցներից ոչ մեկը չի ընդունվի որպես ԵԱՀԿ փաստաթուղթ»,- ասվում է հայտարարության մեջ, որը մեջբերում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
ԵԱՀԿ-ն առաքելություն է ուղարկում Հայաստան
«Այս քայլը լուրջ հարցադրումներ է առաջացնում՝ հաշվի առնելով, որ վերջին 30 տարիների ընթացքում Ադրբեջանի դեմ ռազմական ագրեսիան դադարեցնելու եւ դրա ծանր հետեւանքները վերացնելու ջանքերը միշտ մերժվել են ԵԱՀԿ-ի կողմից՝ հղում կատարելով կոնսենսուսի սկզբունքին»,- հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն:
Բաքվում ասել են, որ «ԵԱՀԿ նախագահության եւ քարտուղարության կողմից նման չմտածված միակողմանի գործողությունը հակասում է պատասխանատու եւ վստահելի միջնորդության եւ վստահության հիմնարար սկզբունքներին»։

Azerbaijan says OSCE team has no mandate from the organization - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Azerbaijani Foreign Ministry stated today that “the OSCE team sent to Armenia does not have a mandate from the organization and should be assessed as a private visit.”
“The issue of sending it has never been discussed by any of the OSCE bodies making collective decisions, and as a result, no decision has been made. Thus, any group called “OSCE needs assessment team to Armenia” does not have an OSCE mandate, cannot be associated with the OSCE in any way, and none of its outcomes or reports will be accepted as an OSCE document,” the statement cited by Azerbaijani media says.
OSCE sends needs assessment team to Armenia
“This step raises serious questions, given that over the past almost 30 years, efforts to stop military aggression against Azerbaijan and eliminate its grave consequences, and even efforts within the framework of OSCE missions not related to the former Armenian-Azerbaijani conflict, have always been thwarted by OSCE, with reference to the principle of consensus,” the Azerbaijani Foreign Ministry said.
It also stated that “such ill-conceived unilateral action by the OSCE Chairmanship and Secretariat contradicts the basic principles of any responsible and credible mediation.”