Մոսկվան տեսանյութերի «համակողմանի վերլուծության» կոչ է արել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Ռուսաստանը Հայաստանին եւ Ադրբեջանին կոչ է անում անհապաղ իրականացնել զինծառայողների գնդակահարության տեսանյութերի համակողմանի վերլուծություն` ռազմական հանցագործությունների հատկանիշների առումով:
«Եթե փաստերը հաստատվեն, բոլոր մեղավորները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն օրենքի ողջ խստությամբ»,- ասել է Մարիա Զախարովան:
Նա նշել է, որ այդ տեսանյութերը լի են ծայրահեղ դաժանության կադրերով:
ԵՄ-ն Բաքվին կոչ է արել «անհապաղ հետաքննել տեսանյութը»
«Միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտման բոլոր դեպքերը պետք է մանրակրկիտ հետաքննվեն։
Ռուսաստանը շարունակում է լուրջ ջանքեր գործադրել տարածաշրջանում իրավիճակը բարելավելու եւ Երեւանի ու Բաքվի միջեւ հարաբերությունները կարգավորելու համար։ Մենք ելնում ենք նրանից, որ խաղաղությունն այլընտրանք չունի։ Մենք պատրաստ ենք կողմերին ցուցաբերել անհրաժեշտ օգնություն»,- ասված է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցչի հայտարարության մեջ:

Moscow calls for a “comprehensive analysis”" of the execution videos - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The official representative of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova said that Russia calls on Armenia and Azerbaijan to immediately conduct a comprehensive analysis of the videos of the execution of servicemen in terms of war crimes.
“If the facts are confirmed, all the perpetrators should be held accountable to the fullest extent of the law,” Maria Zakharova said.
She noted that those videos are full of extreme brutality.
“All cases of violations of international humanitarian law must be thoroughly investigated.
Russia continues to make serious efforts to improve the situation in the region and normalize relations between Yerevan and Baku. We proceed from the fact that peace has no alternative. We are ready to provide the necessary assistance to the parties,” the official representative of the Russian Foreign Ministry said.