Մոսկվան տեսանյութերի «համակողմանի վերլուծության» կոչ է արել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Ռուսաստանը Հայաստանին եւ Ադրբեջանին կոչ է անում անհապաղ իրականացնել զինծառայողների գնդակահարության տեսանյութերի համակողմանի վերլուծություն` ռազմական հանցագործությունների հատկանիշների առումով:
«Եթե փաստերը հաստատվեն, բոլոր մեղավորները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն օրենքի ողջ խստությամբ»,- ասել է Մարիա Զախարովան:
Նա նշել է, որ այդ տեսանյութերը լի են ծայրահեղ դաժանության կադրերով:
ԵՄ-ն Բաքվին կոչ է արել «անհապաղ հետաքննել տեսանյութը»
«Միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտման բոլոր դեպքերը պետք է մանրակրկիտ հետաքննվեն։
Ռուսաստանը շարունակում է լուրջ ջանքեր գործադրել տարածաշրջանում իրավիճակը բարելավելու եւ Երեւանի ու Բաքվի միջեւ հարաբերությունները կարգավորելու համար։ Մենք ելնում ենք նրանից, որ խաղաղությունն այլընտրանք չունի։ Մենք պատրաստ ենք կողմերին ցուցաբերել անհրաժեշտ օգնություն»,- ասված է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցչի հայտարարության մեջ:

Москва призвала к «всестороннему анализу» видеозаписей - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила, что Россия призывает Армению и Азербайджан немедленно провести всесторонний анализ видеозаписей с точки зрения признаков военных преступлений.
«В случае подтверждения фактов, все виновные должны быть привлечены к ответственности по всей строгости закона», - сказала Мария Захарова.
Она отметила, что эти видео изобилуют кадрами крайней жестокости.
«Все случаи нарушения международного гуманитарного права должны быть тщательно расследованы.
Россия продолжает предпринимать серьезные усилия для оздоровления обстановки в регионе и нормализации отношений между Баку и Ереваном. Исходим из того, что альтернативы миру не существует. Готовы оказывать сторонам необходимое содействие», - заявила Захарова.