Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր ասել է, որ «Հայաստանը մեր մոտ ընկերն է ու ռազմավարական դաշնակիցը»։
«Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ եղբայրական հայ ժողովրդին եւ երկրի ղեկավարությանը շնորհավորել վաղը նշվող Անկախության օրվա առթիվ։ Այս տարի միանգամից երկու նշանակալից տարեդարձ ունենք՝ մեր երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը եւ Բարեկամության, համագործակցության եւ փոխօգնության հիմնարար պայմանագրի ստորագրման 25-ամյակը։
Ռուսաստանը եւ Հայաստանը ինտենսիվ քաղաքական երկխոսություն են վարում։ Միայն այս տարի ես երեք անգամ հանդիպել եմ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, մեր վերջին հանդիպումը Վլադիվոստոկում էր։ Նոյեմբերին Երեւանում կկայանա Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության տարեկան գագաթնաժողովը»,- ասել է Պուտինը՝ դիմելով օտարերկրյա պետությունների դեսպաններին հավատարմագրերի հանձնման արարողության ժամանակ։

Путин заявил, что «Армения – наш близкий друг и стратегический союзник» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент России Владимир Путин заявил сегодня, что «Армения – наш близкий друг и стратегический союзник».
«Пользуясь случаем, хотел бы поздравить братский армянский народ и руководство страны с отмечаемым завтра Днём независимости. На нынешний год приходится сразу два знаковых юбилея – 30-летие установления дипломатических отношений между нашими странами и 25-летие подписания основополагающего Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи.
Россия и Армения поддерживают интенсивный политический диалог. Только в нынешнем году мы с Николом Пашиняном встречались трижды, в том числе совсем недавно во Владивостоке. В ноябре в Ереване пройдёт ежегодный саммит Организации Договора о коллективной безопасности», - сказал Путин, обращаясь к послам иностранных государств на церемонии вручения верительных грамот.