Պուտինը կոչ է արել «խստորեն հետեւել եռակողմ հայտարարություններին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր ասել է, որ «Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ ցանկացած կոնֆլիկտային իրավիճակ լրջորեն մտահոգում է Ռուսաստանին», եւ «Մոսկվան կողմերին կոչ է անում պահպանել հրադադարը»։
«Ընդգծեմ, որ մեր բարեկամ պետությունների միջեւ ցանկացած կոնֆլիկտային իրավիճակ լուրջ անհանգստություն է առաջացնում։ Կոչ ենք անում բոլորին զսպվածություն դրսեւորել, հաստատորեն պահպանել հրադադարի ռեժիմը եւ խստորեն հետեւել Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարություններին»,- ասել է Պուտինը՝ դիմելով օտարերկրյա պետությունների դեսպաններին հավատարմագրերի հանձնման արարողության ժամանակ։
«ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում միջոցներ են ձեռնարկվում հայ-ադրբեջանական սահմանագոտում իրավիճակի սրման հետ կապված։ Առճակատման գոտի է ուղարկվել հատուկ առաքելություն՝ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի գլխավորությամբ։ Նրան հանձնարարվել է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի համար առաջարկներ պատրաստել՝ հիմնվելով վիճակի ուսումնասիրության արդյունքների վրա»,- հավելել է Պուտինը։

Ереван /Медиамакс/. Президент России Владимир Путин заявил сегодня, что «любые конфликтные ситуации между Азербайджаном и Арменией вызывают серьезную озабоченность у России» и «Москва призывает стороны соблюдать режим прекращения огня».
«Подчеркну, любые конфликтные ситуации между близкими для нас государствами вызывают у нас серьезную озабоченность. Мы призываем всех проявлять сдержанность, неукоснительно соблюдать режим прекращения огня и твердо следовать трехсторонним заявлениям лидеров России, Азербайджана и Армении», - сказал Путин, обращаясь к послам иностранных государств на церемонии вручения верительных грамот.
«По линии ОДКБ принимаются меры в связи с обострением обстановки в армяно-азербайджанском приграничье. В зону противостояния направлены специальная миссия во главе с генсеком ОДКБ. Ей поручено по результатам изучения положения дел подготовить предложения Совету коллективной безопасности ОДКБ», - добавил Путин.