Պուտինը կոչ է արել «խստորեն հետեւել եռակողմ հայտարարություններին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր ասել է, որ «Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ ցանկացած կոնֆլիկտային իրավիճակ լրջորեն մտահոգում է Ռուսաստանին», եւ «Մոսկվան կողմերին կոչ է անում պահպանել հրադադարը»։
«Ընդգծեմ, որ մեր բարեկամ պետությունների միջեւ ցանկացած կոնֆլիկտային իրավիճակ լուրջ անհանգստություն է առաջացնում։ Կոչ ենք անում բոլորին զսպվածություն դրսեւորել, հաստատորեն պահպանել հրադադարի ռեժիմը եւ խստորեն հետեւել Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարություններին»,- ասել է Պուտինը՝ դիմելով օտարերկրյա պետությունների դեսպաններին հավատարմագրերի հանձնման արարողության ժամանակ։
«ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում միջոցներ են ձեռնարկվում հայ-ադրբեջանական սահմանագոտում իրավիճակի սրման հետ կապված։ Առճակատման գոտի է ուղարկվել հատուկ առաքելություն՝ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի գլխավորությամբ։ Նրան հանձնարարվել է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի համար առաջարկներ պատրաստել՝ հիմնվելով վիճակի ուսումնասիրության արդյունքների վրա»,- հավելել է Պուտինը։

Putin calls for “firm adherence to trilateral statements” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian President Vladimir Putin said today that "any conflict situations between Azerbaijan and Armenia are of serious concern to Russia” and "Moscow calls on the sides to observe the ceasefire.”
“I emphasize that any conflict situations between states that are close to us are of serious concern to us. We call on everyone to show restraint, strictly observe the ceasefire regime and firmly adhere to the trilateral statements of the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia,” Putin said, addressing foreign ambassadors at the ceremony of handing over credentials.
“The CSTO is taking measures in connection with the aggravation of the situation in the Armenian-Azerbaijani border area. A special mission headed by the CSTO Secretary General has been sent to the conflict zone. It has been tasked to prepare proposals for the CSTO Collective Security Council based on the results of the study of the situation,” Putin added.