Երեւան: Մեդիամաքս: Սեպտեմբերի 15-ին Վաշինգտոնում տեղի է ունեցել Ռազմավարական երկխոսության շրջանակներում ԱՄՆ-ի եւ Թուրքիայի ներկայացուցիչների հերթական հանդիպումը։
Հանդիպումը նախագահում էին ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Վենդի Շերմանը եւ Թուրքիայի փոխարտգործնախարար Սեդաթ Օնալը։ Հանդիպմանը նաեւ մասնակցել է ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Վիկտորիա Նուլանդը։
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ «կողմերը վերահաստատել են իրենց սերտ համագործակցությունը՝ որպես գործընկերներ ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցներ եւ առարկայական երկխոսություն վարել ռազմավարական գլոբալ եւ տարածաշրջանային խնդիրների եւ երկկողմ համագործակցության ոլորտների շուրջ»:
Կողմերը վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը խաղաղությանն ու կայունությանը նպաստելուն եւ Միացյալ Նահանգների եւ Թուրքիայի միջեւ պաշտպանական ամուր գործընկերության հետագա խորացմանն ու ամրապնդմանը։
«Պատվիրակությունները վերահաստատել են իրենց անսասան աջակցությունը Ուկրաինայի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը եւ քննարկել են ՆԱՏՕ-ի գործողությունների հետագա համակարգման ուղիները: Պատվիրակությունները քննարկել են համագործակցության հնարավոր ուղիները աշխարհի տարբեր մասերում, այդ թվում՝ Մերձավոր Արեւելքում եւ Աֆրիկայում, եւ ընդգծել են Հարավային Կովկասում խաղաղության ամրապնդման կարեւորությունը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

США и Турция провели встречу в рамках Стратегического диалога - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 15 сентября в Вашингтоне состоялось очередное заседание в рамках Стратегического диалога между США и Турцией.
На встрече председательствовали заместитель госсекретаря США Венди Шерман и замминистра иностранных дел Турции Седат Онал. В заседании приняла участие заместитель госсекретаря США по политическим вопросам Виктория Нуланд.
В сообщении Госдепартамента США говорится, что «стороны подтвердили свое тесное сотрудничество в качестве партнеров и союзников по НАТО и провели предметный диалог по стратегическим глобальным и региональным вопросам и областям двустороннего сотрудничества».
Стороны подтвердили приверженность содействию миру и стабильности и дальнейшему углублению и укреплению прочного оборонного партнерства между США и Турцией.
«Делегации подтвердили свою непоколебимую поддержку суверенитета и территориальной целостности Украины и обсудили пути дальнейшей координации действий НАТО. Делегации рассмотрели возможные направления сотрудничества в различных частях мира, включая Ближний Восток и Африку, и подчеркнули важность укрепления мира на Южном Кавказе», - говорится в сообщении.