Երեւան: Մեդիամաքս: Սեպտեմբերի 15-ին Վաշինգտոնում տեղի է ունեցել Ռազմավարական երկխոսության շրջանակներում ԱՄՆ-ի եւ Թուրքիայի ներկայացուցիչների հերթական հանդիպումը։
Հանդիպումը նախագահում էին ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Վենդի Շերմանը եւ Թուրքիայի փոխարտգործնախարար Սեդաթ Օնալը։ Հանդիպմանը նաեւ մասնակցել է ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Վիկտորիա Նուլանդը։
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ «կողմերը վերահաստատել են իրենց սերտ համագործակցությունը՝ որպես գործընկերներ ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցներ եւ առարկայական երկխոսություն վարել ռազմավարական գլոբալ եւ տարածաշրջանային խնդիրների եւ երկկողմ համագործակցության ոլորտների շուրջ»:
Կողմերը վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը խաղաղությանն ու կայունությանը նպաստելուն եւ Միացյալ Նահանգների եւ Թուրքիայի միջեւ պաշտպանական ամուր գործընկերության հետագա խորացմանն ու ամրապնդմանը։
«Պատվիրակությունները վերահաստատել են իրենց անսասան աջակցությունը Ուկրաինայի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը եւ քննարկել են ՆԱՏՕ-ի գործողությունների հետագա համակարգման ուղիները: Պատվիրակությունները քննարկել են համագործակցության հնարավոր ուղիները աշխարհի տարբեր մասերում, այդ թվում՝ Մերձավոր Արեւելքում եւ Աֆրիկայում, եւ ընդգծել են Հարավային Կովկասում խաղաղության ամրապնդման կարեւորությունը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Photo: arcpublishing.com
Yerevan /Mediamax/. The Governments of the United States and Turkey held a third meeting of the U.S.-Turkey Strategic Mechanism Dialogue on September 15 in Washington.
U.S. Deputy Secretary of State Wendy Sherman and Turkish Deputy Minister of Foreign Affairs Sedat Önal chaired the meeting.  U.S. Under Secretary of State for Political Affairs Victoria Nuland also participated in the Dialogue.
The U.S. Department of State said in a news release that “the two reaffirmed their strong cooperation as partners and NATO Allies and engaged in substantive dialogue on strategic global and regional issues and areas of bilateral cooperation.”
Both sides reaffirmed their commitment to promote peace and stability and to further deepen and strengthen the enduring U.S.- Turkey defense partnership.
“The delegations reiterated their unwavering support for Ukraine’s sovereignty and territorial integrity and discussed ways to further NATO coordination. The two delegations explored possible avenues of cooperation in various parts of the world, including the Middle East and Africa, and underlined the importance of promoting peace in the South Caucasus,” the news release reads.