Երեւան: Մեդիամաքս: Ղազախստանի արտաքին գործերի նախարար Մուխթար Թլեուբերդին ասել է, որ Ղազախստանից Հայաստան խաղաղապահներ ուղարկելու հարց չի քննարկվում։
«Հարցն այդպես դրված չէ։ Երեկ ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստում Հայաստանի վարչապետը տեղեկացրել է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի սահմանին տիրող իրավիճակի մասին։ Մենք ուզում էինք օբյեկտիվ պատկեր ստանալ, քանի որ երկու կողմից տարբեր տեղեկություններ են գալիս։ Ուստի պետությունների ղեկավարները որոշեցին, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը կմեկնի այնտեղ, այնուհետեւ կտեղեկացնի պետությունների ղեկավարներին», - Թլեուբերդիի խոսքերը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը:
Ղազախստանի ԱԳՆ ղեկավարն ասել է, որ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ սահմանը սահմանազատված չէ, եւ այդ պատճառով «դժվար է խոսել սահմանի որեւէ խախտման մասին»։

Kazakh FM: “It is hard to speak of any violation of the border” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Foreign Minister of Kazakhstan Mukhtar Tleuberdi said that the issue of a possible dispatch of peacekeepers from Kazakhstan to Armenia is not being discussed.
“It is not the case now. Yesterday, at the special meeting of the CSTO Collective Security Council, the Prime Minister of Armenia informed about the situation on the border between Azerbaijan and Armenia. We wanted to get an objective picture, because different information comes from both sides. Therefore, the heads of states made a decision to send Secretary General of the CSTO to the site to get a full vision and inform the heads of stated,” TASS quoted Tleuberdi as saying.
The Kazakh minister stated that since the border between Azerbaijan and Armenia is not demarcated, “it’s hard to speak of any violation of the border.”