Մոսկվան մեղադրում է ԵՄ-ին Անդրկովկասից իրեն դուրս մղելու փորձերի համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մոսկվայում կարծում են, որ «Եվրամիությունը նպատակ ունի դուրս մղել Ռուսաստանը Անդրկովկասից եւ փորձում է միջամտել Բաքվի եւ Երեւանի հետ Մոսկվայի եռակողմ աշխատանքին»։
Այս մասին RIA Novosti-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների չորրորդ վարչության տնօրեն Դենիս Գոնչարը։
«Բաքվի եւ Երեւանի հետ մեր եռակողմ աշխատանքին միջամտելու ԵՄ-ի փորձերին սկզբունքային գնահատականներն արդեն տվել են Սերգեյ Լավրովը եւ Մարիա Զախարովան։ Հատկանշական է, որ Հարավային Կովկասում Բրյուսելի ակտիվացումը տեղի ունեցավ Ռուսաստանի դեմ Արեւմուտքի սանձազերծած պատժամիջոցային արշավի եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում համատեղ աշխատանքի դադարեցման ֆոնին»,- ասել է Գոնչարը։
Նրա խոսքով՝ «Եվրամիությունը չի էլ թաքցնում, որ իր հիմնական նպատակը Ռուսաստանին Անդրկովկասից դուրս մղելն է»։
«Սրանք զրոյական արդյունքով աշխարհաքաղաքական խաղեր են, որոնք մենք չենք խաղում։ Մենք ամեն օր զբաղվում ենք գործնական աշխատանքով, որը հիմնված է մեր ղեկավարների եւ արտգործնախարարների անմիջական շփումների, մեր երկրների պատմական մոտիկության, շահերի միահյուսման վրա եւ կենտրոնում է մեր ընդհանուր տարածաշրջանում ավելի ապահով եւ բարեկեցիկ ապագայի կերտման վրա», - ասել է ռուսաստանցի դիվանագետը:

В Москве заявили, что «Евросоюз ставит целью вытеснить Россию из Закавказья» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В Москве считают, что «Евросоюз ставит целью вытеснить Россию из Закавказья и бесцеремонно пытается вклиниться в трехстороннюю работу Москвы с Баку и Ереваном».
Об этом в интервью РИА Новости заявил директор четвертого департамента стран СНГ МИД России Денис Гончар.
«Все принципиальные оценки бесцеремонных попыток ЕС вклиниться в нашу трехстороннюю работу с Баку и Ереваном уже давались Сергеем Лавровым и Марией Захаровой. Обращает на себя внимание, что активизация Брюсселя по Южному Кавказу произошла на фоне развязанной Западом против России санкционной кампании и прекращения совместной работы по линии Минской группы ОБСЕ», - заявил Гончар.
По его словам, «в Евросоюзе даже не скрывают, что главная цель – вытеснить Россию из Закавказья».
«Это геополитические игры с нулевым результатом, в которые мы не играем. Мы ежедневно занимаемся практической работой, которая опирается на прямые контакты наших лидеров и министров иностранных дел, историческую близость наших стран, взаимопереплетение интересов и ориентирована на построение более безопасного и благополучного будущего в нашем общем регионе», - отметил он.