Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ բարեկամության, համագործակցության եւ փոխօգնության պայմանագրի կնքման 25-ամյակի կապակցությամբ ՌԴ ԱԳՆ-ը հանդես է եկել հայտարարությամբ:
«Անցած ժամանակաշրջանը համոզիչ կերպով ցույց տվեց, որ Մոսկվայի եւ Երեւանի միջեւ պատմական կապերի հետագա ամրապնդումը լիովին համապատասխանում է մեր ժողովուրդների կենսական շահերին, ծառայում է երկու երկրների սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը եւ Հարավային Կովկասում կայունության ամրապնդմանը։
Երկկողմ ներուժի ձեւավորման համար վճռորոշ նշանակություն ունեն Ռուսաստանի եւ Հայաստանի ղեկավարությունների միջեւ վստահության վրա հիմնված կանոնավոր շփումները, որոնք հնարավորություն են տալիս ոչ միայն լուծել հրատապ խնդիրները, այլեւ համակարգել դիրքորոշումները տարածաշրջանային եւ միջազգային հիմնական խնդիրների վերաբերյալ:
Վճռական ենք շարունակել օգնել Երեւանին պաշտպանունակության, սահմանային անվտանգության ամրապնդման եւ հարեւանների հետ հարաբերությունների կարգավորման գործում։ Համոզված ենք, որ տարածաշրջանում կայունության ուղին անցնում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի եւ նոյեմբերի 26-ի եռակողմ համաձայնագրերի խստիվ պահպանմամբ: ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը մնում է Լեռնային Ղարաբաղում անվտանգության ապահովման առանցքային գործոնը:
Մեզ համար իսկապես թանկ է մեր բարեկամությունը եղբայրական Հայաստանի հետ եւ վճռական ենք ավելի ամրապնդելու ռուս-հայկական դաշինքը՝ հանուն մեր երկրների եւ ժողովուրդների բարգավաճման»,- ասված է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

Yerevan /Mediamax/. The Russian Foreign Ministry issued a statement today on the occasion of the 25th anniversary of signing of the Treaty of Friendship, Cooperation and Mutual Assistance between Russia and Armenia.
“The past period has convincingly shown that the further strengthening of historical ties between Moscow and Yerevan fully corresponds to the vital interests of our peoples, serves the socio-economic development of both countries and the strengthening of stability in the South Caucasus.
Regular contacts based on trust between the leaderships of Russia and Armenia are of crucial importance for the formation of bilateral potential. These contacts enable not only to solve urgent problems, but also to coordinate positions on the main regional and international issues.
We are determined to continue helping Yerevan in strengthening its defense capabilities, border security and normalizing relations with its neighbors. We are sure that the path to stability in the region is through strict observance of the trilateral agreements of November 9, 2020, January 11, and November 26, 2021. The Russian peacekeeping force remains the key factor in ensuring security in Nagorno-Karabakh.
Our friendship with fraternal Armenia is really dear to us and we are determined to further strengthen the Russian-Armenian alliance for the sake of the prosperity of our countries and peoples,” Russian Foreign Ministry said in the statement.