Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Ռուսաստանի իր պաշտոնակից Սերգեյ Լավրովի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել է տարածաշրջանում տիրող անվտանգային իրավիճակը:
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ ՀՀ եւ ՌԴ ԱԳ նախարարները հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձել են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի եւ նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում երկու երկրների ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակվել 44-օրյա պատերազմի հետեւանքով առաջացած հումանիտար խնդիրների վերաբերյալ: Այս համատեքստում երկուստեք կարեւորվել է հայ ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց ազատ արձակումը եւ հայրենադարձումը:
Միրզոյանն ու Լավրովն անդրադարձել են նաեւ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային ու միջազգային օրակարգի այլ հարցերի:

Мирзоян и Лавров обсудили ситуацию с безопасностью в регионе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в телефонной беседе со своим российским коллегой Сергеем Лавровым обсудил ситуацию с безопасностью, сложившуюся в регионе.
МИД Армении сообщает, что министры иностранных дел Армении и России затронули ход реализации договоренностей, достигнутых трехсторонними заявлениями от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года.
В ходе беседы главы внешнеполитических ведомств двух стран обменялись мнениями о гуманитарных проблемах, возникших в итоге 44-дневной войны. В этом контексте с обеих сторон была подчеркнута важность освобождения и возвращения армянских военнопленных и других задержанных лиц.
Мирзоян и Лавров коснулись и других вопросов региональной и международной повестки дня, представляющих обоюдный интерес.