Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Ռուսաստանի իր պաշտոնակից Սերգեյ Լավրովի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել է տարածաշրջանում տիրող անվտանգային իրավիճակը:
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ ՀՀ եւ ՌԴ ԱԳ նախարարները հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձել են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի եւ նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում երկու երկրների ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակվել 44-օրյա պատերազմի հետեւանքով առաջացած հումանիտար խնդիրների վերաբերյալ: Այս համատեքստում երկուստեք կարեւորվել է հայ ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց ազատ արձակումը եւ հայրենադարձումը:
Միրզոյանն ու Լավրովն անդրադարձել են նաեւ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային ու միջազգային օրակարգի այլ հարցերի:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan discussed the security situation in the region during a telephone conversation with his Russian counterpart Sergey Lavrov.
Armenian Foreign Ministry press service reports that the two ministers referred to the course of implementation of agreements reached by the November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021 trilateral statements.
Mirzoyan and Lavrov exchanged ideas on the humanitarian problems caused by the 44-day war. In this context, the parties highlighted the release and repatriation of Armenian prisoners of war and other detainees.
The ministers of the two countries also touched upon other issues on regional and international agenda.