ԱՄՆ պետքարտուղարն Ալիեւին կոչ է արել ազատել հայ կալանավորներին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հեռախոսազրույցում կոչ է արել ազատ արձակել բոլոր հայ «կալանավորներին»:
ԱՄՆ Պետքարտուղարության խոսնակ Նեդ Փրայսը հաղորդագրություն է հրապարակել Բլինքենի եւ Ալիեւի հեռախոսազրույցի մասին, որում, մասնավորապես, ասված է.
«Պետքարտուղարը եւ նախագահ Ալիեւ քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի պատմական հնարավորությունը տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու համար։ Պետքարտուղարը վերահաստատել է Միացյալ Նահանգների աջակցության առաջարկը՝ տարածաշրջանային տրանսպորտային և հաղորդակցության կապերի բացումը դյուրացնելու համար։ Պետքարտուղարը խրախուսել է երկկողմ երկխոսության շարունակությունը՝ օրինակ բերելով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների Թբիլիսիում վերջերս կայացած հանդիպումը։ Նա վերահաստատել է աջակցությունը ԵՄ-ի միջնորդությամբ արդյունավետ քննարկումներին: Նա ասել է, որ Միացյալ Նահանգները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահն է 1994 թվականից եւ պատրաստ երկկողմանի հիմունքներով եւ համախոհ գործընկերների հետ միասին ներգրավվել՝ օգնելու Հայաստանին եւ Ադրբեջանին հասնել երկարաժամկետ համապարփակ խաղաղություն։ Պետքարտուղար Բլինքենը նաեւ կոչ է արել նախագահ Ալիեւի ազատ արձակել

Госсекретарь США призвал Алиева освободить всех армянских «заключенных» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Госсекретарь США Энтони Блинкен в телефонной беседе с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым призвал освободить всех армянских «заключенных».
Пресс-секретарь Госдепартамента США Нед Прайс опубликовал сообщение о телефонной беседе Блинкена и Алиева, в котором, в частности, говорится:
«Госсекретарь и президент Алиев обсудили историческую возможность Армении и Азербайджана для достижения мира в регионе. Госсекретарь подтвердил предложение Соединенных Штатов об оказании помощи для открытия региональных транспортных и коммуникационных связей. Госсекретарь призвал к продолжению двустороннего диалога, приведя в пример недавнюю встречу министров иностранных дел Армении и Азербайджана в Тбилиси. Он подтвердил поддержку продуктивных обсуждений при посредничестве ЕС. Он сказал, что Соединенные Штаты являются сопредседателями Минской группы ОБСЕ с 1994 года и готовы взаимодействовать как на двусторонней основе, так и с партнерами-единомышленниками, чтобы помочь Армении и Азербайджану добиться долгосрочного всеобъемлющего мира. Госсекретарь Блинкен также призвал президента Алиева к освобождению всех остающихся армянских заключенных».