Փոխվարչապետն ասել է, որ հայ-ամերիկյան հարաբերություններում «նոր փուլ» է սկսվել - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի փոխվարչապետ Համբարձում Մաթեւոսյանն ասել է, որ «թավշյա հեղափոխությունից հետո հայ-ամերիկյան հարաբերությունների մակարդակը որակապես նոր փուլ մտավ»:
«Երկկողմ միջկառավարական խորհրդակցությունները տնտեսական շրջանակներից վերաճեցին ռազմավարական երկխոսության։ Ես ուրախ եմ, որ այսօր ունենք հագեցած օրակարգ, որն ընդգրկում է բազմաթիվ ոլորտներ՝ սկսած իրավական բարեփոխումներից եւ կոռուպցիայի կանխարգելումից մինչեւ էներգետիկա եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ», - հունիսի 30-ին ասել է փոխվարչապետը՝ ելույթ ունենալով ԱՄՆ անկախության տարեդարձին նվիրված ընդունելության ժամանակ։
«Գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ 2022 թվականի գարնանը վերսկսվեցին Հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության ամենամյա նիստերը եւ մայիսի 2-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի եւ ԱՄՆ պետքարտուղարի կողմից Վաշինգտնում տրվեց ամփոփիչ նիստի մեկնարկը։ 2022 թվականի ռազմավարական երկխոսության ձեռքբերումներից պետք է համարել «Քաղաքացիական միջուկային համագործակցության վերաբերյալ» փոխըմբռնման հուշագիրը, որը ստորագրեցին երկու երկրների արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարները։ Այս ոլորտում համագործակցության խորացումը, վստահ եմ, նոր հնարավորություններ կբացի Հայաստանի առջեւ», - ասել է Համբարձում Մաթեւոսյանը:

Вице-премьер заявил, что в армяно-американских отношениях начался «новый этап» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Вице-премьер Армении Амбарцум Матевосян заявил, что «после бархатной революции в армяно-американских отношениях начался качественно новый этап».
«Двусторонние межправительственные консультации вышли из экономических рамок и переросли в стратегический диалог. Я рад, что сегодня у нас насыщенная повестка, которая охватывает многие направления, начиная от правовых реформ и предотвращения коррупции до энергетики и информационных технологий»,- сказал вице-премьер, выступая 30 июня на приеме, посвященном годовщине независимости США.
«С удовлетворением должен отметить, что весной 2022 года возобновились ежегодные сессии армяно-американского стратегического диалога, а 2 мая глава МИД Армении и госсекретарь США дали старт итоговой сессии в Вашингтоне. Одним из достижений стратегического диалога 2022 года следует считать меморандум о взаимопонимании по «Гражданскому ядерному сотрудничеству». Уверен, что углубление сотрудничества в этой сфере откроет перед Арменией новые возможности», - сказал Амбарцум Матевосян.