Փոխվարչապետն ասել է, որ հայ-ամերիկյան հարաբերություններում «նոր փուլ» է սկսվել - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի փոխվարչապետ Համբարձում Մաթեւոսյանն ասել է, որ «թավշյա հեղափոխությունից հետո հայ-ամերիկյան հարաբերությունների մակարդակը որակապես նոր փուլ մտավ»:
«Երկկողմ միջկառավարական խորհրդակցությունները տնտեսական շրջանակներից վերաճեցին ռազմավարական երկխոսության։ Ես ուրախ եմ, որ այսօր ունենք հագեցած օրակարգ, որն ընդգրկում է բազմաթիվ ոլորտներ՝ սկսած իրավական բարեփոխումներից եւ կոռուպցիայի կանխարգելումից մինչեւ էներգետիկա եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ», - հունիսի 30-ին ասել է փոխվարչապետը՝ ելույթ ունենալով ԱՄՆ անկախության տարեդարձին նվիրված ընդունելության ժամանակ։
«Գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ 2022 թվականի գարնանը վերսկսվեցին Հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության ամենամյա նիստերը եւ մայիսի 2-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի եւ ԱՄՆ պետքարտուղարի կողմից Վաշինգտնում տրվեց ամփոփիչ նիստի մեկնարկը։ 2022 թվականի ռազմավարական երկխոսության ձեռքբերումներից պետք է համարել «Քաղաքացիական միջուկային համագործակցության վերաբերյալ» փոխըմբռնման հուշագիրը, որը ստորագրեցին երկու երկրների արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարները։ Այս ոլորտում համագործակցության խորացումը, վստահ եմ, նոր հնարավորություններ կբացի Հայաստանի առջեւ», - ասել է Համբարձում Մաթեւոսյանը:

“Bilateral intergovernmental consultations grew from economic frameworks into strategic dialogues. I am happy that today we have a rich agenda which covers many areas, from legal reforms and prevention of corruption to energy and information technology,” the Deputy PM said, speaking on June 30 during the celebration of US Independence Day.
“I should note with satisfaction that in the spring of 2022, the annual sessions of the Armenian-American strategic dialogue were resumed and on May 2, the launch of the concluding session was given in Washington by the Armenian Foreign Minister and US Secretary of State. Among the achievements of the 2022 strategic dialogue is also the Memorandum of Understanding Concerning Strategic Civil Nuclear Cooperation signed by the heads of the foreign agencies of the two countries. I am sure that the deepening of cooperation in this field will open up new opportunities for Armenia,” Hambardzum Matevosyan said.