Երեւան։ Մեդիամաքս։ Նիդեռլանդների վարչապետ Մարկ Ռուտեն աջակցություն է հայտնել Հայաստանի կառավարությանը եւ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին:
Ըստ ՀՀ կառավարության հաղորդագրության, մայիսի 11-ին՝ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում Մարկ Ռուտեն, մասնավորապես, ասել է.
«Վարչապետ Փաշինյանի այցը շատ ճիշտ պահին է տեղի ունենում, քանի որ Հայաստանի կառավարությունն անցած տարվա ընտրություններից հետո, շատ մեծ պլաններ ունի: Հայաստանը գնում է ժողովրդավարության ճանապարհով, չնայած երբեմն լինում են բարդ իրավիճակներ եւ պայմաններ: Վարչապետ Փաշինյանի ղեկավարությամբ թավշյա հեղափոխությունից հետո շատ մեծ փոփոխություններ են իրականացվել, կոռուպցիայի եւ շատ այլ խնդիրների դեմ պայքար է իրականացվել: Ես մեծապես համոզված եմ, որ բարեփոխումները լինելու են շատ արդյունավետ, եւ բոլոր հայերը դրանից օգուտ են ստանալու: Ես մեծ գնահատական եմ տալիս պարոն Փաշինյանին, շատ եմ գնահատում իր կառավարության գործունեությունը եւ իրեն խոստացել եմ, որ կօժանդակենք ամեն կերպ»:
Նա նաեւ ասել է.
«Ցավոք, Հայաստանը շատ լավ գիտակցում է՝ ինչ է նշանակում պատերազմը, եւ այդ պատճառով էլ այդքան կարեւոր է, որ Հայաստանը եւ Ադրբեջանը վերջերս սկսել են բանակցություններ վարել, որպեսզի շուտով իրականանա Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ համաձայնությունը: Մենք շեշտում ենք դրա կարեւորությունը եւ Մինսկի խմբի համանախագահներին օժանդակում ենք»:

Премьер Нидерландов заявил о «всяческой поддержке» Пашиняна - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Нидерландов Марк Рютте выразил поддержку правительству Армении и премьер-министру Николу Пашиняну.
Согласно сообщению пресс-службы правительства Армении, выступая 11 мая на совместной пресс-конференции с Никол Пашиняном, Марк Рютте, в частности, заявил:
«Визит премьер-министра Пашиняна происходит очень своевременно, поскольку после прошлогодних выборов у правительства Армении очень большие планы. Армения идет по пути к демократии, несмотря на сложные условия и ситуации. После бархатной революции при премьер-министре Пашиняне произошли большие изменения, велась борьба с коррупцией и многими другими проблемами. Глубоко убежден, что реформы будут очень эффективными, и от этого выиграют все армяне. Я высоко оцениваю господина Пашиняна, деятельность его правительства и обещаю, что мы будем всячески его поддерживать».
Он также отметил:
«К сожалению, в Армении хорошо знают, что такое война, поэтому столь важно, что Армения и Азербайджан недавно начали переговоры для скорейшего достижения соглашения по Нагорному Карабаху. Мы еще раз подчеркиваем важность этого, а также выражаем свою поддержку сопредседательству Минской группы ОБСЕ».