Կկայանա Միրզոյանի, Լավրովի եւ Բայրամովի եռակողմ հանդիպումը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը այսօր ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հեռախոսազրույցում համաձայնել է ռուսական կողմի առաջարկին՝ մայիսի 13-ին Դուշանբեում մասնակցել Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների եռակողմ հանդիպմանը։
Հայաստանի ԱԳ նախարարությունից հայտնել են, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում ԱԳ նախարարները քննարկել են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի եւ նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ստանձնած պարտավորությունների իրականացման ընթացքը, անդրադարձել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ձեւավորմանը:
Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է Հայաստանի դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված գործընթացների, Ադրբեջանի հետ խաղաղության համապարփակ պայմանագրի շուրջ բանակցությունների վերաբերյալ։

Состоится трехсторонняя встреча Мирзояна, Лаврова и Байрамова - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян сегодня в телефонной беседе с главой МИД России Сергеем Лавровым согласился с предложением провести трехстороннюю встречу министров иностранных дел Армении, России и Азербайджана 13 мая в Душанбе.
По сообщению МИД Армении, в телефонной беседе главы МИД обсудили реализацию трехсторонних заявлений от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года, затронули вопрос формирования комиссии по демаркации и безопасности границ между Арменией и Азербайджаном.
Арарат Мирзоян подтвердил позицию Армении в отношении процессов, направленных на установление мира и стабильности в регионе, а также по вопросу переговоров по всеобъемлющему мирному соглашению с Азербайджаном.