Լավրովի հատուկ ներկայացուցիչը «օգտակար հանդիպումներ է անցկացրել Երեւանում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման հարցով Ռուսաստանի ԱԳ նախարարի հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաեւը «օգտակար խորհրդակցություններ է անցկացրել Երեւանում»։
Այս մասին հայտնել է Ռուսաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Մարիա Զախարովան։
«Իգոր Խովաեւի հիմնական խնդիրներից է աջակցել ադրբեջանցի եւ հայ գործընկերներին խաղաղ համաձայնագրի նախապատրաստման գործում։ Հատուկ ներկայացուցիչն ակտիվորեն ներգրավվել է աշխատանքին։ Նա արդեն օգտակար խորհրդակցություններ է անցկացրել Երեւանում։ Համաձայնեցված է նրա մոտ ապագայում Բաքու կատարելիք այցը»,- ասել է նա։
Մարիա Զախարովան հավելել է, որ երկխոսության հիմքում ընկած են Ադրբեջանի կողմից առաջարկած «Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ միջպետական հարաբերությունների հաստատման հիմնարար սկզբունքները» եւ «Երեւանի կառուցողական արձագանքն այդ առաջարկներին»։

Спецпредставитель Лаврова провел «полезные консультации в Ереване» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Спецпредставитель главы МИД России по содействию нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией Игорь Ховаев провел «полезные консультации в Ереване».
Об этом сообщила пресс-секретарь МИД России Мария Захарова.
«В числе главных задач Игоря Ховаева – оказание азербайджанским и армянским партнерам содействия в подготовке мирного соглашения. Спецпредставитель активно включился в работу. Он уже провел полезные консультации в Ереване. Согласована его поездка в ближайшее время в Баку», - отметила она.
Мария Захарова добавила, что основой для диалога являются предложенные Азербайджаном «Базовые принципы для установления межгосударственных отношений между Азербайджаном и Арменией» и «конструктивная реакция Еревана на эти предложения».