Համանախագահները հանդիպել են ամերիկացի դիվանագետների հետ
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալի պաշտոնակատար Դերեք Հոգանը եւ Ազգային անվտանգության խորհրդի եվրոպական հարցերով ավագ տնօրեն Ամանդա Սլոթը այսօր հանդիպել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների եւ ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի հետ:
ԱՄՆ պետքարտուղարության հաղորդագրությունում ասված է, որ համանախագահները խոսել են «անցած շաբաթ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակում 2020 թվականի նոյեմբերից հետո Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների կայացած առաջին հանդիպման անցկացման հարցում հաջող աջակցության մասին»:
«Նրանք նշել են նաեւ, որ սեպտեմբերի 27-ը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ակտիվ ռազմական գործողությունների վերսկսման տարելիցն է եւ ցավակցություն են հայտնել երկու կողմերի զոհերի կապակցությամբ: Նրանք ընդգծել են, որ միայն համապարփակ կարգավորումը կարող է կարգավորել երկու երկրների հարաբերությունները եւ թույլ տալ տարածաշրջանի ժողովուրդներին միասին ապրել խաղաղության մեջ», - ասված է հաղորդագրությունում:
«Դերեք Հոգանը եւ Ամանդա Սլոթը ողջունել են համանախագահների ջանքերը եւ անմիջական երկխոսության միջոցով խաղաղության գործընթացը վերսկսելու Հայաստանի եւ Ադրբեջանի վճռականությունը: Նրանք հայտարարել են ԱՄՆ-ի հանձնառության մասին՝ շարունակելու աշխատանքը այլ համանախագահ երկրների հետ` օգնելու Հայաստանին եւ Ադրբեջանին կարգավորել բոլոր չլուծված հարցերը, ներառյալ՝ գերիների, անհայտ կորածների եւ հումանիտար ականազերծման հետ կապված խնդիրները», -ասված է հայտարարության մեջ:

Действующий заместитель помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Дерек Хоган и старший директор Совета национальной безопасности по европейским делам Аманда Слоут встретились сегодня с сопредседателями Минской группы ОБСЕ и Личным представителем Действующего председателя ОБСЕ.
В сообщении Госдепартамента США говорится, что сопредседатели рассказали об «успешном содействии в проведении первой после ноября 2020 года встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана на прошлой неделе в кулуарах Генеральной Ассамблеи ООН».
«Они также отметили, что 27 сентября является годовщиной возобновления активных боевых действий в нагорно-карабахском конфликте, и выразили соболезнования в связи с жертвами с обеих сторон. Они подчеркнули, что только всеобъемлющее урегулирование может нормализовать отношения между двумя странами и позволить народам региона жить вместе в мире», - говорится в сообщении.
«Дерек Хоган и Аманда Слоут приветствовали усилия сопредседателей и решимость Армении и Азербайджана возобновить мирный процесс посредством прямого диалога. Они заявили о приверженности США продолжению работы с другими странами-сопредседателями, чтобы помочь Армении и Азербайджану урегулировать все нерешенные вопросы, включая те, что касаются задержанных и пропавших без вести и гуманитарного разминирования», - говорится в сообщении.