Համանախագահները հանդիպել են ամերիկացի դիվանագետների հետ
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալի պաշտոնակատար Դերեք Հոգանը եւ Ազգային անվտանգության խորհրդի եվրոպական հարցերով ավագ տնօրեն Ամանդա Սլոթը այսօր հանդիպել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների եւ ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի հետ:
ԱՄՆ պետքարտուղարության հաղորդագրությունում ասված է, որ համանախագահները խոսել են «անցած շաբաթ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակում 2020 թվականի նոյեմբերից հետո Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների կայացած առաջին հանդիպման անցկացման հարցում հաջող աջակցության մասին»:
«Նրանք նշել են նաեւ, որ սեպտեմբերի 27-ը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ակտիվ ռազմական գործողությունների վերսկսման տարելիցն է եւ ցավակցություն են հայտնել երկու կողմերի զոհերի կապակցությամբ: Նրանք ընդգծել են, որ միայն համապարփակ կարգավորումը կարող է կարգավորել երկու երկրների հարաբերությունները եւ թույլ տալ տարածաշրջանի ժողովուրդներին միասին ապրել խաղաղության մեջ», - ասված է հաղորդագրությունում:
«Դերեք Հոգանը եւ Ամանդա Սլոթը ողջունել են համանախագահների ջանքերը եւ անմիջական երկխոսության միջոցով խաղաղության գործընթացը վերսկսելու Հայաստանի եւ Ադրբեջանի վճռականությունը: Նրանք հայտարարել են ԱՄՆ-ի հանձնառության մասին՝ շարունակելու աշխատանքը այլ համանախագահ երկրների հետ` օգնելու Հայաստանին եւ Ադրբեջանին կարգավորել բոլոր չլուծված հարցերը, ներառյալ՝ գերիների, անհայտ կորածների եւ հումանիտար ականազերծման հետ կապված խնդիրները», -ասված է հայտարարության մեջ:

Principal Deputy Assistant Secretary of European and Eurasian Affairs Dereck Hogan and National Security Council Senior Director for Europe Amanda Sloat, met on September 27 with OSCE Minsk Group Co-Chairs Stephane Visconti of France, Andrew Schofer of the United States, and Igor Khovaev of the Russian Federation, as well as Personal Representative of the OSCE Chairperson in Office Andrzej Kasprzyk.
U.S. Department of State said in a press statement:
“The co-chairs discussed their successful facilitation of the first joint meeting of the Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers since November 2020, held last week on the sidelines of the UN General Assembly. They also noted that September 27 is the one-year anniversary of the initiation of renewed intensified hostilities in the Nagorno-Karabakh conflict, and expressed condolences for the loss of life on both sides. They underscored only a comprehensive resolution that addresses all outstanding issues can normalize relations between the two countries and allow the people of the region to live together peacefully.
Principal Deputy Assistant Secretary Hogan and Senior Director Sloat welcomed the co-chairs’ efforts and the resolve of Armenia and Azerbaijan to reengage in the peace process through direct dialogue aimed at contributing to security, stability, and prosperity in the region. They conveyed the commitment of the United States to continue working with its fellow co-chair countries to help Armenia and Azerbaijan resolve all outstanding issues related to or resulting from the Nagorno-Karabakh conflict, including with regard to detainees, missing persons, and humanitarian demining efforts”.