«Ֆրանսիայի շահերից է օգնել Հայաստանին դուրս գալ մեկուսացումից»
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԽԽՎ պատգամավոր, ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի անդամ Ժերոմ Լամբերի համոզմամբ, «անդրսահմանային տնտեսական համագործակցության խթանումն ու աջակցությունը այսուհետ պետք է դառնան Հարավային Կովկասում ֆրանսիական քաղաքականության գերակայությունը:
«Գրեթե երեք տասնամյակ մեր երկիրը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երեք համանախագահներից մեկն է եղել: Նրա, ինչպես Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի առջեւ, խնդիր էր դրվել ապահովել Ադրբեջանի կարեւորագույն տարածաշրջանի  Ղարաբաղի Հայաստանի կողմից ռազմական օկուպացիայի խաղաղ կարգավորումը: Խմբի դիվանագիտական ձախողումը երկու հարեւանների միջեւ պատերազմի հիմքում ընկած գործոններից մեկն էր, որն անցյալ տարի ավարտվեց Ադրբեջանի վերահսկողության վերականգնմամբ: Սակայն կայուն խաղաղություն դեռ չի հաստատվել, եւ այժմ Ֆրանսիան հնարավորություն ունի դրսեւորել իրեն», - գրում է Ժերոմ Լամբերը La Croix թերթում հրապարակված հոդվածում:
«Վտանգի տակ է ոչ միայն Հարավային Կովկասի ապագան, այլեւ Ֆրանսիայի միջազգային հեղինակությունը՝ որպես միջնորդի: Մեր տարածքում լավ կազմակերպված հայկական սփյուռքի լոբբիի արդյունավետությունը գուցե թուլացրել է մեր երկրի ՝ որպես անկողմնակալ միջնորդի դերը կատարելու կարողությունը: Այժմ Ֆրանսիան պետք է փորձի փոխել իր մոտեցումը տարածաշրջանի նկատմամբ: Հայաստանին ցուցաբերած անսասան աջակցության արդյունքում Ֆրանսիան որոշակի ազդեցություն է ձեռք բերել Երեւանում եւ այժմ պետք է օգտագործի հենց այդ լծակը: Ֆրանսիացիները հարեւանների հետ հակամարտության երկար եւ դառը փորձ ունեն, սակայն նրանք նաեւ հասկանում են, որ տնտեսական համագործակցությունը եւ ընդհանուր բարգավաճումը կարող են օգնել հաղթահարել պատմության ամենաողբերգական դրվագները: Անդրսահմանային տնտեսական համագործակցության խթանումն ու աջակցությունը այսուհետ պետք է դառնան Հարավային Կովկասում ֆրանսիական քաղաքականության գերակայությունը», - գրում է պատգամավորը, որը վերջին տարիներին աչքի է ընկել ադրբեջանամետ կեցվածքով:
Նա նշում է, որ «բացի Ֆրանսիայի դիվանագիտական հեղինակության կարեւոր հարցից, կա նաեւ ֆրանսիական ուղղակի տնտեսական շահերի խնդիրը»:
«Այսօր Ֆրանսիայի շահերից է բխում օգնել Հայաստանին դուրս գալ մեկուսացումից: Տարածաշրջանի ներուժի բացման բանալին Երեւանում է, իսկ Երեւանը հաշվի է առնում Փարիզի կարծիքը: Ժամանակն է այնպես անել, որ նրա ձայնը լսելի դառնա քաղաքական, դիվանագիտական եւ տնտեսական խողովակներով», - ամփոփում է Ժերոմ Լամբերը:

«В интересах Франции помочь Армении выйти из изоляции»
Ереван /Медиамакс/. Депутат ПАСЕ и член Парламентской ассамблеи НАТО Жером Ламбер считает, что «поощрение и поддержка приграничного экономического сотрудничества отныне должно стать приоритетом французской политики на Южном Кавказе».
«На протяжении почти трех десятилетий наша страна была одним из трех сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Перед ней, наряду с Россией и США, была поставлена задача обеспечить мирное урегулирование военной оккупации Армянией Карабаха, важного региона Азербайджана. Дипломатический провал этой группы стал одним из факторов войны между двумя соседями, закончившейся в прошлом году восстановлением суверенитета Азербайджана. Но прочный мир все еще не установлен, и теперь у Франции есть возможность проявить себя», - пишет Жером Ламбер в статье в газете La Croix.
«На карту поставлено не только будущее Южного Кавказа, но и международная репутация Франции как посредника. Эффективность лобби армянской диаспоры, хорошо организованного на нашей территории, возможно, ослабила способность нашей страны выполнять свою роль беспристрастного посредника. Теперь Франция должна попытаться изменить свой подход к региону. В этом она имеет большое преимущество: в результате непоколебимой поддержки Армении, Франция получила определенное влияние в Ереване и должна теперь использовать именно этот рычаг. Французы имеют долгий и горький опыт конфликтов со своими соседями, но они также понимают, что экономическое сотрудничество и общее процветание могут преодолеть самые трагические эпизоды в истории. Поощрение и поддержка приграничного экономического сотрудничества отныне должно стать приоритетом французской политики на Южном Кавказе», - отмечает депутат.
Он замечает, что «помимо важного вопроса о дипломатической репутации Франции, на карту поставлены прямые французские экономические интересы».
«Сегодня в интересах Франции помочь Армении выйти из изоляции. Ключ к раскрытию потенциала региона находится в Ереване, а Ереван прислушивается к Парижу. Пора сделать так, чтобы его голос был услышан по политическим, дипломатическим и экономическим каналам», - резюмирует Жером Ламбер.