ԱՄՆ Պետական դեպարտամենտը կոշտ պատասխան է տվել Թուրքիային - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Պետական դեպարտամենտի մամուլի խոսնակ Նեդ Փրայսը մեկնաբանել է Թուրքիայի հայտարարությունները՝ 2016 թվականի հեղաշրջման փորձին Միացյալ Նահանգների ներգրավման վերաբերյալ:
«Միացյալ Նահանգները 2016 թվականի հեղաշրջման փորձում ներգրավված չի եղել եւ արագ դատապարտել է այն: Վերջին շրջանում Թուրքիայի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների կողմից արված հակառակ պնդումներն ամբողջությամբ կեղծ են:
Այդ մեկնաբանությունները եւ Թուրքիայում իրադարձությունների համար ԱՄՆ պատասխանատվության մասին այլ անպատասխանատու եւ անհիմն պնդումները անհամատեղելի են Թուրքիայի՝ ԱՄՆ-ի ռազմավարական գործընկերոջ եւ ՆԱՏՕ-ի անդամի կարգավիճակի հետ», - ասված է Նեդ Փրայսի հայտարարության մեջ:

Yerevan /Mediamax/. U.S. State Department Spokesperson Ned Price has commented on the Turkish statements on the USA’s alleged involvement in the 2016 attempted coup in Turkey.
“The United States had no involvement in the 2016 attempted coup in Turkey and promptly condemned it.  Recent assertions to the contrary made by senior Turkish officials are wholly false.
These remarks and other unfounded and irresponsible claims of U.S. responsibility for events in Turkey are inconsistent with Turkey’s status as a NATO Ally and strategic partner of the United States,” Ned Price has said in a statement.