Արա Այվազյանն անդրադարձել է Պոպովի մեկնաբանությանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանն այսօր մեկնաբանելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Իգոր Պոպովի մեկնաբանությունը, նշել է «որ Արցախի կարգավիճակը եղել է հակամարտության կարգավորման կարեւորագույն սկզբունքը»:
Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում նախարարը շեշտել է, որ Արցախի կարգավիճակը եղել է եւ մնում է հակամարտության կարգավորման կարեւորագույն սկզբունքը:
«Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը կարգավորման փաստաթուղթ չէ, այն պատերազմի ավարտի մասին փաստաթուղթ է, որը ներառում է փուլային կարգավորման նախագծի հիմնարար սկզբունքներից մի քանիսը, սակայն հակամարտությունը չի կարող կարգավորված համարվել, քանի որ այն չի իրականացրել բոլոր հիմնարար սկզբունքները, մասնավորապես՝ ինքնորոշման կարգավիճակի հարցը»,- ասել է Արա Այվազյանը:
Ինչ վերաբերում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հոդվածին եւ ռուսաստանցի համանախագահի մեկնաբանությանը, արտգործնախարը նշել է.
«Վարչապետն ասել է՝ ինչ որ ասել է, Պոպովը մեկնաբանել է։ Վարչապետի գրածը հանել է կոնտեքստից, վարչապետն ուրիշ բան էլ էր ասել»:
Խոսելով Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիների խնդրի մասին՝ Արա Այվազյանն ասել է.
«Մեզ համար սա առաջնային խնդիր է եւ պետք է հասկանալ, որ այն հեշտ լուծում չի գտնում։ Կա ընկալում, որ տարածաշրջանում պետք է խաղաղություն հաստատվի եւ զարգացում ապահովվի, սակայն դրա համար անպայման պետք է վստահության մթնոլորտ ձեւավորվի։ Եթե Ադրբեջանը չի կարողանում իր պարտավորությունը կատարել հումանիտար խնդրի վերաբերյալ, ապա մյուս խնդիրների կյանքի կոչումը մենք դժվար ենք պատկերացնում»:

Глава МИД Армении ответил на комментарий российского посредника - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Говоря о комментарии российского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Игоря Попова, министр иностранных дел Армении Ара Айвазян сказал сегодня, что «статус Арцаха является важнейшим принципом урегулирования конфликта».
Выступая перед журналистами в Национальном Собрании, министр подчеркнул, что статус Арцаха был и остается важнейшим принципом урегулирования конфликта.
«Заявление от 9 ноября не является документом об урегулировании, это документ об окончании войны, который включает в себя некоторые из основных принципов поэтапного процесса проекта урегулирования, однако считать конфликт урегулированным нельзя, поскольку в нем не реализованы все основные принципы, в частности, вопрос о статусе», - сказал Ара Айвазян.
По поводу статьи премьер-министра Армении Никола Пашиняна и комментария на нее российского сопредседателя, глава МИД отметил:
«Премьер-министр сказал то, что сказал, Попов прокомментировал. Однако сказанное премьер-министром было снято из контекста, премьер говорил и о другом».
Говоря о проблеме армянских военнопленных в Азербайджане, Ара Айвазян отметил:
«Эта проблема для нас первостепенна, но мы должны понимать, что ее простого решения не существует. Мы понимаем, что в регионе должны быть установлены мир и обеспечено развитие, но для этого необходимо сформировать атмосферу доверия. И если Азербайджан не способен выполнять свои гуманитарные обязательства, нам трудно представить реализацию других вопросов».