Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն այսօր հայտարարել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է էթնիկ զտումների եւ հայաթափման այդ քաղաքականությունն Արցախի նկատմամբ:
Այդ մասին ասված է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ՝ Բաքվի հակահայկական ջարդերի 31-ամյակի կապակցությամբ:
«31 տարի առաջ միջազգային հանրությունն ականատես դարձավ Ադրբեջանում հայ ժողովրդի դեմ հերթական ոճրագործության. օրեր շարունակ Ադրբեջանի մայրաքաղաքում առանձնակի դաժանությամբ իրականացվեցին Բաքվի բազմամշակութային դիմագծի առանցքը հանդիսացած հայ բնակչության ջարդերը ու զանգվածային տեղահանումները: Եղան հարյուրավոր սպանվածներ, անդամախեղվածներ եւ անհետ կորածներ, տասնյակ հազարավոր փախստականներ: 1990թ. հունվարին Բաքվում տեղի ունեցած հակահայկական ջարդերով ավարտին հասցվեց Ադրբեջանի հայաթափման գործընթացը:
Ադրբեջանի իշխանությունների հայատյաց քաղաքականության թիրախում էր ոչ միայն դարեր շարունակ Բաքվում ապրած եւ արարած հայ բնակչությունը, այլեւ քաղաքի հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը:
Մինչ օրս պատասխանատվության չեն ենթարկվել Բաքվի հակահայկական ջարդերի կազմակերպիչները եւ իրականացնողները, ովքեր շարունակվում են փառաբանվել որպես հերոսներ:
Ավելին, մինչ օրս Ադրբեջանը շարունակում է էթնիկ զտումների եւ հայաթափման այդ քաղաքականությունն Արցախի նկատմամբ: Վերջինիս վառ վկայությունն է այսօր Արցախի՝ ադրբեջանական օկուպացիայի տակ հայտնված տարածքների լիակատար հայաթափումը, որն իրականացվել է զանգվածային պատերազմական հանցագործությունների եւ էթնիկ զտումների միջոցով:
Այսօր հարգանքի տուրք մատուցելով Բաքվում տեղի ունեցած հակահայկական ջարդերի անմեղ զոհերի հիշատակին՝ եւս մեկ անգամ ընդգծում ենք Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի Հանրապետության եւ ողջ աշխարհասփյուռ հայության միասնական հանձնառությունը` երաշխավորելու իր հայրենիքում ազատ, անվտանգ եւ արժանապատիվ ապրելու հայ ժողովրդի իրավունքը», - ասված է հայտարարության մեջ:

Yerevan /Mediamax/. Armenian MFA has stated today that Azerbaijan continues the policy of ethnic cleansing and annihilating of Armenians in Artsakh.
The remark is part of the statement the Foreign Ministry has issued to mark the 31st anniversary of the anti-Armenian massacres in Baku.
“31 years ago, the international community witnessed another crime against the Armenian population of Azerbaijan: the Armenian population which was an essential part of then Baku’s multicultural identity was subjected to the massacres and mass deportation carried out with particular cruelty. There were hundreds murdered, maimed, missing, tens of thousands of refugees. The anti-Armenian massacres in Baku of January, 1990, completed the ethnic cleansing of the Armenian population of Azerbaijan.
The anti-Armenian policy of the authorities of Azerbaijan targeted not only the Armenian population living and prospering in Baku for centuries, but also the Armenian historical-cultural heritage of the city.
So far, the masterminds and perpetrators of the anti-Armenian massacres in Baku have not been held accountable, and they continue to be glorified as heroes.
Moreover, to date, Azerbaijan continues the very policy of ethnic cleansing and annihilating Armenians in Artsakh. A vivid evidence of that is the wiping out of the entire Armenian population from the territories that fell under the Azerbaijani control, which was carried out through massive war crimes and ethnic cleansing.
Today by paying tribute to the innocent victims of the anti-Armenian massacres in Baku, we once again emphasize the joint commitment of the Republic of Armenia, Artsakh and the Armenians all over the world to ensure the right of all Armenians to free, secure and dignified life in their homeland,” the MFA said in the statement.