Մնացականյանը Բորելի հետ զրույցում կարեւորել է Արցախի կարգավիճակի հարցը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հետ այսօր ունեցած հեռախոսազրուցում ընդգծել է Արցախի կարգավիճակի եւ արցախահայության անվտանգության կայուն երաշխիքների ապահովման հրամայականը:
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ Զոհրաբ Մնացականյանը վերահաստատել է հայկական կողմի հանձնառությունը՝ շարունակելու ԼՂ խաղաղ գործընթացին վերաբերող բոլոր հարցերի շուրջ քննարկումները բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում՝ ուղղված արցախահայության շահերի լիարժեք հասցեագրմանը:
ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը վերահաստատել է ԵՄ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափին:
«Զրուցակիցները հանգամանալից անդրադարձել են թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին եւ տեղում դրա հասցեագրման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերին: ՀՀ ԱԳ նախարար Մնացականյանը եւ ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը քննարկեցին այդ ուղղությամբ ԵՄ շարունակական աջակցությունը»,- ասված է ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։

В беседе с Боррелем Мнацаканян отметил особую важность вопроса статуса Арцаха - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Сегодня в телефонной беседе с Верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепом Боррелем министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян подчеркнул необходимость обеспечения статуса Арцаха и прочных гарантий безопасности арцахских армян.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, Зограб Мнацаканян подтвердил приверженность армянской стороны продолжить обсуждение всех вопросов, связанных с мирным процессом по Нагорному Карабаху, исключительно в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, с целью полного удовлетворения интересов арцахских армян.
Верховный представитель ЕС подтвердил поддержку Европейского Союза формату сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Собеседники подробно обсудили  гуманитарный кризис в Арцахе, возникший в результате турецко-азербайджанской агрессии, и о шагах, которые необходимо предпринять для его устранения. Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян и Верховный представитель ЕС Жозеп Боррель обсудили также продолжительную поддержку ЕС в этом направлении», - говорится в заявлении МИД.