Փաշինյանը շնորհավորել է Բայդենին՝ հիշատակելով Արցախի խնդիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ջո Բայդենին՝ ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ:
«Ձեր գործունեության ընթացքում դուք մեծ ներդրում եք կատարել հայ-ամերիկյան բարեկամության եւ փոխշահավետ համագործակցության ամրապնդման գործում: Հայ ժողովուրդը բարձր է գնահատում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ իր իրավունքների պաշտպանության հարցում Ձեր կողմից ցուցաբերած սկզբունքային դիրքորոշումը:
Հավատացած եմ, որ Ձեր նախագահության ընթացքում հայ-ամերիկյան երկկողմ հարաբերությունները, որոնք խարսխված են ընդանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա, կշարունակեն վերելք ապրել՝ մեր պետությունների միջեւ առկա ռազմավարական երկխոսության մակարդակին համահունչ:
Անշուշտ այդ գործընթացում իր անգնահատելի ներդրումն ունի նաեւ ամերիկահայությունը, որը կապող կամուրջ է հանդիսանում մեր երկրների միջեւ։
Հայաստանը մեծապես կարեւորում է ԱՄՆ-ի դերակատարումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործում` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ: Ինչպես տեղյակ եք, ավելի քան մեկ ամիս է ինչ Ադրբեջանն ու Թուրքիան, արհամարհելով համանախագահողների՝ հրադադար հաստատելու բոլոր ջանքերը, շարունակում են համատեղ ագրեսիան Հայաստանի եւ Արցախի հանդեպ` ներգրավելով օտարերկրյա ահաբեկիչների:
Այդ կապակցությամբ ողջունում եմ խնդրի հանգուցալուծումը բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու Ձեր տեսլականը, որն արտահայտել եք որպես նախագահի թեկնածու:
Լիահույս եմ, որ Ձեր վարչակազմը գործուն քայլեր կձեռնարկի պատերազմի դադարեցման եւ խնդրի համապարփակ կարգավորման ուղղությամբ, որի հիմքում պետք է ընկած լինեն Արցախի ժողովրդի անվտանգության ապահովումը նրա ինքնորոշման իրավունքի իրացման միջոցով»:

Пашинян поздравил Байдена, упомянув войну в Арцахе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание Джо Байдену в связи с его избранием на пост президента США.
«На протяжении своей карьеры вы внесли значительный вклад в укрепление армяно-американской дружбы и взаимовыгодного сотрудничества. Армянский народ высоко ценит вашу принципиальную позицию в вопросе признания Геноцида армян и защиты прав армянского народа.
Я верю, что во время вашего президентства армяно-американские двусторонние отношения, основанные на общих демократических ценностях, будут развиваться в соответствии с уровнем стратегического диалога между нашими странами.
Армяне Америки также вносят неоценимый вклад в этот процесс, который является связующим мостом между нашими странами.
Армения придает важное значение роли США как сопредседателя Минской группы ОБСЕ в мирном урегулировании нагорно-карабахского конфликта. Как известно, вот уже более месяца Азербайджан и Турция, игнорируя все усилия сопредседателей по установлению режима перемирия, продолжают совместную агрессию против Армении и Арцаха, вовлекая в конфликт также иностранных террористов.
В этой связи приветствую ваше видение решения этого вопроса исключительно мирным путем, которое вы выразили будучи кандидатом в президенты.
Я полон надежды, что ваша администрация предпримет активные шаги для прекращения войны и всеобъемлющего урегулирования вопроса, которое должно основываться на обеспечении безопасности народа Арцаха посредством осуществления его права на самоопределение».