Փաշինյանը շնորհավորել է Բայդենին՝ հիշատակելով Արցախի խնդիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ջո Բայդենին՝ ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ:
«Ձեր գործունեության ընթացքում դուք մեծ ներդրում եք կատարել հայ-ամերիկյան բարեկամության եւ փոխշահավետ համագործակցության ամրապնդման գործում: Հայ ժողովուրդը բարձր է գնահատում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ իր իրավունքների պաշտպանության հարցում Ձեր կողմից ցուցաբերած սկզբունքային դիրքորոշումը:
Հավատացած եմ, որ Ձեր նախագահության ընթացքում հայ-ամերիկյան երկկողմ հարաբերությունները, որոնք խարսխված են ընդանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա, կշարունակեն վերելք ապրել՝ մեր պետությունների միջեւ առկա ռազմավարական երկխոսության մակարդակին համահունչ:
Անշուշտ այդ գործընթացում իր անգնահատելի ներդրումն ունի նաեւ ամերիկահայությունը, որը կապող կամուրջ է հանդիսանում մեր երկրների միջեւ։
Հայաստանը մեծապես կարեւորում է ԱՄՆ-ի դերակատարումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործում` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ: Ինչպես տեղյակ եք, ավելի քան մեկ ամիս է ինչ Ադրբեջանն ու Թուրքիան, արհամարհելով համանախագահողների՝ հրադադար հաստատելու բոլոր ջանքերը, շարունակում են համատեղ ագրեսիան Հայաստանի եւ Արցախի հանդեպ` ներգրավելով օտարերկրյա ահաբեկիչների:
Այդ կապակցությամբ ողջունում եմ խնդրի հանգուցալուծումը բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու Ձեր տեսլականը, որն արտահայտել եք որպես նախագահի թեկնածու:
Լիահույս եմ, որ Ձեր վարչակազմը գործուն քայլեր կձեռնարկի պատերազմի դադարեցման եւ խնդրի համապարփակ կարգավորման ուղղությամբ, որի հիմքում պետք է ընկած լինեն Արցախի ժողովրդի անվտանգության ապահովումը նրա ինքնորոշման իրավունքի իրացման միջոցով»:

Pashinyan congratulates Biden and mentions war in Artsakh - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax. Prime Minister Nikol Pashinyan has sent a congratulatory message to president-elect Joe Biden of the United States of America.
The message reads, in particular:
“Throughout your service, you have made great contributions to the strengthening of the U.S.-Armenia friendship and mutually beneficial relationship. The Armenian people appreciate your principled stance on the recognition of the Armenian Genocide, and your support for the pursuit of their fundamental rights.
Bilateral relations between Armenia and the United States, are built on shared democratic values. I am convinced that our cooperation will continue to flourish during your presidency, consistent with the level of the strategic dialogue that underlies the relationship between our two nations.
That process, of course, benefits from the invaluable role that the Armenian American community plays, acting as a bridge between our countries.
Armenia deeply values the role the United States plays in the peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict, as a Co-Chair of the OSCE Minsk Group. As you are aware, for over a month now, Azerbaijan and Turkey with the use of foreign terrorists have been fighting a war of aggression against Armenia and Artsakh in defiance of all efforts of the Co-Chairs to establish ceasefire.
As a candidate you have laid out a vision for the resolution of the conflict exclusively through peaceful means. I salute that vision.
I am hopeful that your Administration will take active steps to stop the war and bring about a comprehensive settlement of the conflict based on safeguards providing for the security of the people of Artsakh through the exercise of its right to self-determination.
Please accept my congratulations again on your election as the President of the United States, and my wishes for continued good health, and a successful and fruitful term in office”.