Թուրքիան ամենուր անկայունություն է ստեղծում, ասել է ՀՀ նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ «եթե Թուրքիան չխառնվեր պատերազմին, Լեռնային Ղարաբաղը եւ Ադրբեջանը հավանաբար կհամաձայնեին զինադադարի»:
Այս մասին Հայաստանի նախագահն ասել է բելգիական La Libre Belgique պարբերականին տված հարցազրույցում՝ նշելով, որ Թուրքիան ամենուր անկայունություն է ստեղծում:
«Հիմնական թիրախը Եվրոպան է: Թուրքիան շատ խաղաքարտեր ունի: Դրանցից մեկն էներգետիկան է: Թուրքիան ուզում է վերահսկել Կասպից ծովից եւ Կենտրոնական Ասիայից եկող էներգահոսքը: Կենտրոնական Ասիայի երկրները, ինչպես նաեւ Հարավային Եվրոպան կախված կլինեն նրանից: Մյուս խաղաթուղթը փախստականներն են ու ահաբեկիչները»,- ասել է Հայաստանի նախագահը:
Խոսելով Ռուսաստանի դերի մասին՝ Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ այդ երկիրը կարեւոր դեր է խաղում տարածաշրջանում, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ է եւ լավ հարաբերություններ ունի ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի հետ:
«Ռուսաստանը, ի հակադրություն Թուրքիայի, կարող է միջնորդ լինել: Բայց Ռուսաստանը նաեւ հասկանում է, որ Թուրքիան իր դերն ունի խաղալու: Եթե Թուրքիան օգտագործի իր ազդեցությունը եւ ճնշում գործադրի Ադրբեջանի վրա, հնարավոր կլինի հրադադար հաստատել»:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը չճանաչելուն, ըստ նախագահի, դրա համար կա միայն մեկ բացատրություն. «Հայաստանը դեռեւս լույս տեսնում է այս սարսափելի թունելի վերջում»:

Yerevan /Mediamax/. Armenian President Armen Sargsyan has stated that “if Turkey had not intervened in the war, Nagorno-Karabakh and Azerbaijan would probably have agreed to a ceasefire.”
He has made this remark in the interview with Belgian periodical La Libre Belgique, also noting that Turkey is creating instability everywhere.
“Europe is the main target. Turkey has a lot of playing cards. One of them is energy. Turkey wants to control the flow of energy from the Caspian Sea and Central Asia. The countries of Central Asia, as well as Southern Europe, will depend on it. The other card is refugees and terrorists,” said the Armenian President.
Touching on Russia’s role, Armen Sarkissian has noted that it plays an important part in the region, has membership in the OSCE Minsk Group and good relations with both Armenia and Azerbaijan.
“Russia, unlike Turkey, can be a mediator. Russia also understands that Turkey has a role to play too. If Turkey uses its influence and puts pressure on Azerbaijan, it will be possible to establish a ceasefire,” added the President.
Explaining why Armenia has not yet recognized Nagorno-Karabakh’s independence, Armen Sarkissian has stated that “Armenia still sees the light at the end of this horrible tunnel.”