Թուրքիան ամենուր անկայունություն է ստեղծում, ասել է ՀՀ նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ «եթե Թուրքիան չխառնվեր պատերազմին, Լեռնային Ղարաբաղը եւ Ադրբեջանը հավանաբար կհամաձայնեին զինադադարի»:
Այս մասին Հայաստանի նախագահն ասել է բելգիական La Libre Belgique պարբերականին տված հարցազրույցում՝ նշելով, որ Թուրքիան ամենուր անկայունություն է ստեղծում:
«Հիմնական թիրախը Եվրոպան է: Թուրքիան շատ խաղաքարտեր ունի: Դրանցից մեկն էներգետիկան է: Թուրքիան ուզում է վերահսկել Կասպից ծովից եւ Կենտրոնական Ասիայից եկող էներգահոսքը: Կենտրոնական Ասիայի երկրները, ինչպես նաեւ Հարավային Եվրոպան կախված կլինեն նրանից: Մյուս խաղաթուղթը փախստականներն են ու ահաբեկիչները»,- ասել է Հայաստանի նախագահը:
Խոսելով Ռուսաստանի դերի մասին՝ Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ այդ երկիրը կարեւոր դեր է խաղում տարածաշրջանում, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ է եւ լավ հարաբերություններ ունի ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի հետ:
«Ռուսաստանը, ի հակադրություն Թուրքիայի, կարող է միջնորդ լինել: Բայց Ռուսաստանը նաեւ հասկանում է, որ Թուրքիան իր դերն ունի խաղալու: Եթե Թուրքիան օգտագործի իր ազդեցությունը եւ ճնշում գործադրի Ադրբեջանի վրա, հնարավոր կլինի հրադադար հաստատել»:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը չճանաչելուն, ըստ նախագահի, դրա համար կա միայն մեկ բացատրություն. «Հայաստանը դեռեւս լույս տեսնում է այս սարսափելի թունելի վերջում»:

Президент Армении: «Турция повсюду создает нестабильность» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Армен Саргсян заявил, что «если бы Турция не вмешалась в войну, Нагорный Карабах и Азербайджан, вероятно, согласились бы на перемирие».
Об этом президент Армении сказал в интервью бельгийской газете La Libre Belgique, отметив, что Турция повсюду создает нестабильность.
«Европа - вот их главная цель. У Турции много козырей. Одна из них - энергетика. Турция хочет контролировать энергетические потоки, идущие из Каспийского моря и Средней Азии. От этого будут зависеть страны Центральной Азии, а также Южная Европа. Другой козырь - это беженцы и террористы», - сказал президент Армении.
Говоря о роли России, Армен Саргсян отметил, что эта страна играет важную роль в регионе, является членом Минской группы ОБСЕ, у нее хорошие отношения как с Арменией, так и с Азербайджаном.
«Россия, в отличие от Турции, может быть посредником. Но Россия осознает также, что у Турции своя роль, и она ее должна сыграть. Если Турция использует свое влияние и окажет давление на Азербайджан, установление перемирия станет возможным».
Что касается непризнания Арменией независимости Нагорно-Карабахской Республики, то, по словам президента, этому есть только одно объяснение: «Армения все еще видит свет в конце этого ужасающего туннеля».