Պոմպեոն հեռախոսազրույցներ է ունեցել Փաշինյանի եւ Ալիեւի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հեռախոսազրույցներ է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ:
Պետքարտուղարության խոսնակ Մորգան Օրտագուսի հաղորդագրության մեջ ասված է.
«Քարտուղար Պոմպեոն պնդել է առաջնորդներին հավատարիմ մնալ ռազմական գործողությունները դադարեցնելու եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ներքո դիվանագիտական լուծում գտնելու իրենց հանձնառություններին եւ նշել է, որ այս հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի:
Պետքարտուղարն ընդգծել է հոկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում ձեռքբերված եւ հոկտեմբերի 17-ին Փարիզում վերահաստատված հրադադարի ամբողջական իրագործման կարեւորությունը՝ հոկտեմբերի 1-ի ԱՄՆ, ՌԴ եւ Ֆրանսիայի նախագահների համատեղ հայտարարության համապատասխան»:

Ереван /Медиамакс/. Госсекретарь США Майк Помпео провел телефонные переговоры с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
В сообщении пресс-секретаря Госдепартамента Морган Ортагус говорится:
«Госсекретарь Помпео настоял в беседах с лидерами на необходимости сохранять взятые ими на себя обязательства о прекращении боевых действий и поиску дипломатического решения в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ и отметил, что у этого конфликта нет военного решения.
Госсекретарь подчеркнул важность полного соблюдения договоренности о режиме прекращения огня, достигнутой в Москве 10 октября и подтвержденной 17 октября в Париже - в соответствии с совместным заявлением президентов США, России и Франции от 1 октября».