Զախարովա. Ահաբեկիչների հարցը մեր փորձագետների հսկողության տակ է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ Ռուսաստանի համապատասխան կառույցների ռազմական փորձագետները Լեռնային Ղարաբաղում ահաբեկիչների առկայության հարցը պահում են ամբողջական հսկողության տակ:
«Դա մեզ անհնագստացնում է, մենք այդ մասին խոսել ենք, այդ թվում՝ հրապարակայնորեն: Կարող եմ վստահեցնել, որ ոչ հրապարակային աշխատանքը տարվում է շատ ակտիվ, քանի որ դա մեզ համար լուրջ խնդիր է», - շեշտել է Զախարովան:
Պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ իմաստ ունեն Ռուսաստանի կոչերն այն պետություններին, որոնք օգնում են ահաբեկիչներին հասնել այնտեղ, Մարիա Զախարովան ասել է.
«Ռուսական դիվանագիտությունն իր հույսը դնում է այն գործիքակազմի վրա, որին տիրապետում է, եւ դրանք պարզապես հույսեր ու երազանքներ չեն, այլ կոնկրետ աշխատանք: Այն միայն երկրորդ հերթին է բաղկացած հանրային հայտարարություններից, իսկ առաջին հերթին՝ գործողություններից: Այդ աշխատանքում ներգրավված են ռուսական ռազմական փորձագետները: Այդ աշխատանքը, ինչպես հասկանում եք, իր վրա լրացուցիչ ուշադրություն գրավելու կարիք չունի: Հասարակությունը պետք է համոզված լինի, որ աշխատանք է տարվում եւ մենք հրաշալի պատկերացնում ենք հնարավոր հետեւանքները, հաշվարկում ենք դրանք»:
Մարիա Զախարովան նաեւ ասել է, որ Ռուսաստանը շարունակում է ակտիվ միջնորդական ջանքեր գործադրել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում «արյունահեղության դադարեցման ուղղությամբ»:
«Ինչպես նախկինում՝ աշխատում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆորմատով: Հերթական հանդիպումը նախատեսված է վաղը՝ Վաշինգտոնում»,- ասել է Մարիա Զախարովան:
Անդրադառնալով պաշտոնական Անկարայի հայտարարությանը, թե «Մինսկի խումբը փաստացի մահացել է, քանի որ որեւէ իրական նախաձեռնություն չի դրսեւորել հակամարտության կարգավորման համար», Մարիա Զախարովան ասել է.
«Կարծում եմ՝ պետք է հիմնվել այլ մարտավարության վրա՝ ելնելով այդ հարցում Մոսկվայի պաշտոնական դիրքորոշումից, որը հայտնի է բոլորին եւ ոչ միայն չի փոխվել, այլեւ ամրապնդվել է կոնկրետ քայլերով: Մենք հենց այսօր հայտարարեցինք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում հերթական քայլի մասին»:

Yerevan /Mediamax/. Spokesperson for the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova stated today that issue of presence of terrorists in Nagorno Karabakh is fully under the control of the military experts of Russia’s relevant structures.
“It worries us. We talked about it, also in public. I can assure you that non-public work is being done very actively, because it is a serious problem for us,” Zakharova stressed.
When asked about what the point of Russia’s calls to the countries that help terrorists get there is, Maria Zakharova said:
“Russia’s diplomacy relies on the tools it has, and these are not just hopes and dreams, but concrete work. It is made of actions in the first place and of public statements in the second. Russian military experts are involved in this work. This job, as you know, does not need extra attention. The society should be convinced that the work is being done, and we know very well about the possible consequences, we are calculating them.”
Maria Zakharova also said that Russia continues active mediation efforts aimed at “stopping the bloodshed” in the Nagorno-Karabakh conflict zone.
“Like in the past, we are working in the format of the OSCE Minsk Group. The next meeting is due tomorrow in Washington,” Zakharova said.
Commenting on the statement by official Ankara that “the Minsk Group has died since it has not shown any real initiative for the settlement of the conflict,” Maria Zakharova said:
“I think we should rely on another tactic, based on Moscow’s official position on this issue, which is known to everyone and not only has not changed, but has been strengthened by concrete steps. Today we announced another step within the framework of the OSCE Minsk Group.”