Մնացականյան. Ադրբեջանն ավելի խորը ճգնաժամ է ունենալու - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանն այսօր ասել է, որ ԼՂ հակամարտության գոտում Թուրքիայի եւ միջազգային ահաբեկիչների գործոները Բաքվում պատրանք են ստեղծել առ այն, որ իրենք կարող են արհամարհել միջազգային հանրությանը:
Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ Զոհրաբ Մնացականյանն ասել է, որ հայկական կողմը շարունակելու է աշխատել բոլոր գործընկերների եւ միջազգային հանրության հետ եւ հավատարիմ է մնալու Մոսկվայում հոկտեմբերի 10-ին ձեռք բերված հրադադարի համաձայնությանը։
«Ուժի միջոցով այս խնդիրը չի լուծվելու: Մեր զինվորներն Արցախում ի ցույց են դնում մեր վճռականությունը՝ պաշտպանելու հողը, հայրենիքը, կյանքը, ընտանիքը եւ թույլ չեն տալու թշնամուն ենթադրել, որ իրենք երբեւէ ունենալու են ռազմական լուծում այս հարցում։ Իրենք ավելի խորը ճգնաժամ են ունենալու իրենց գործողությունների հետեւանքով»,- նշել է Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը:
Զոհրաբ Մնացականյանը «անդառնալի» է որակել Ադրբեջանի ղեկավարության որոշումը՝ «իշխանությունը պահելու համար երկիրը վերածել Թուրքիայի ազդեցության գոտու եւ միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների օջախի»:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan has stated today that the presence of Turkey and international terrorists in Karabakh conflict zone has given the official Baku an illusion that the international community can be ignored.
During a joint press conference with Greek Foreign Minister Nikos Dendias, Zohrab Mnatsakanyan has noted that the Armenian side will continue to work with all partners and the international community and will adhere to the ceasefire agreement reached in Moscow on October 10.
“This issue will not be solved by force. Our soldiers in Artsakh demonstrate our determination to defend the land, the homeland, life and family. They will not allow the enemy to assume that there will ever be a military solution to this issue. Azerbaijan will face a deeper crisis as a result of its actions,” he said.
Zohrab Mnatsakanyan has described as “irreversible” the decision of the Azerbaijani leadership to “turn the country into a zone of influence for Turkey and a hotbed of international terrorism in order to retain power.”