Մնացականյան. Ադրբեջանն ավելի խորը ճգնաժամ է ունենալու - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանն այսօր ասել է, որ ԼՂ հակամարտության գոտում Թուրքիայի եւ միջազգային ահաբեկիչների գործոները Բաքվում պատրանք են ստեղծել առ այն, որ իրենք կարող են արհամարհել միջազգային հանրությանը:
Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ Զոհրաբ Մնացականյանն ասել է, որ հայկական կողմը շարունակելու է աշխատել բոլոր գործընկերների եւ միջազգային հանրության հետ եւ հավատարիմ է մնալու Մոսկվայում հոկտեմբերի 10-ին ձեռք բերված հրադադարի համաձայնությանը։
«Ուժի միջոցով այս խնդիրը չի լուծվելու: Մեր զինվորներն Արցախում ի ցույց են դնում մեր վճռականությունը՝ պաշտպանելու հողը, հայրենիքը, կյանքը, ընտանիքը եւ թույլ չեն տալու թշնամուն ենթադրել, որ իրենք երբեւէ ունենալու են ռազմական լուծում այս հարցում։ Իրենք ավելի խորը ճգնաժամ են ունենալու իրենց գործողությունների հետեւանքով»,- նշել է Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը:
Զոհրաբ Մնացականյանը «անդառնալի» է որակել Ադրբեջանի ղեկավարության որոշումը՝ «իշխանությունը պահելու համար երկիրը վերածել Թուրքիայի ազդեցության գոտու եւ միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների օջախի»:

Мнацаканян: «В Азербайджане будет еще более глубокий кризис» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян сказал сегодня, что участие в карабахском конфликте Турции и международных террористов создало в Баку иллюзию того, что они могут игнорировать международное сообщество.
На совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Греции Никосом Дендиасом Зограб Мнацаканян заявил, что армянская сторона продолжит работу со всеми партнерами и международным сообществом и будет придерживаться достигнутого 10 октября в Москве соглашения о прекращении огня.
«Силой эту проблему не решить. Наши солдаты в Арцахе демонстрируют решимость защищать свою землю, Родину, жизнь, семьи и не позволят противнику даже мечать о том, что они когда-либо достигнут военного решения в этом вопросе. Результатом их действий будет еще более глубокий кризис»,- сказал он.
Зограб Мнацаканян назвал «необратимым» решение руководства Азербайджана «превратить страну в зону турецкого влияния и рассадник международных террористических группировок с целью удержания власти».