Փաշինյանը Ֆրանսիայից Արցախի ճանաչում է ակնկալում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ֆրանսիայից Արցախի անկախության ճանաչում է ակնկալում:
Վարչապետն այդ մասին ասել է ֆրանսիական Tv5Monde հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ի՞նչ ակնկալիքներ ունի Էմանյուէլ Մակրոնից:
«Նախ ուզում եմ ընդգծել հայ ժողովրդի, Հայաստանի ու Արցախի գոհունակությունը Ֆրանսիայի նախագահի անկեղծ և շիտակ, ճշմարտության վրա հիմնված դիրքորոշումների առիթով:
Կարող եմ ուղիղ ասել՝ ակնկալում եմ, որ Ֆրանսիայի նախագահը և Ֆրանսիան ճանաչեն Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը, որովհետև այն մտահոգությունները, որ Էմանյուել Մակրոնը բարձրացրել է, այսօրվա իրավիճակում լուծելու այլ տարբերակ ուղղակի չկա, որովհետև սա կարող է վերածվել մի մեծ հումանիտար աղետի: Եվ իհարկե, սա ուղիղ սպառնալիք է գլոբալ անվտանգությանը՝ հաշվի առնելով Թուրքիայի գործոնը և քաղաքականությունը: Իմ ակնկալիքն իրոք այն է, որ Ֆրանսիան ուղղակի ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը», - ասել է Փաշինյանը:

Пашинян ожидает от Франции признания Арцаха - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян ожидает от Франции признания независимости Арцаха.
Об этом армянский премьер сообщил в интервью французскому телеканалу TV5Monde, отвечая на вопрос о своих ожиданиях от Эмманюэля Макрона.
«Прежде всего, хочу особо отметить удовлетворение армянского народа, Армении и Арцаха в связи с искренней и правдивой позицией президента Франции.
Могу сказать честно: я ожидаю, что президент Франции и Франция признают независимость Нагорного Карабаха, потому что опасения, высказанные Эманюэлем Макроном, просто не имеют другого решения в нынешней ситуации, и все это может обернуться серьезной гуманитарной катастрофой. И, конечно же, с учетом политики и деятельности Турции - это прямая угроза и глобальной безопасности. Мои ожидания таковы: я жду, что Франция признает независимость Нагорного Карабаха», - сказал Пашинян.