ՄԻԵԴ-ը «փաստել է Թուրքիայի ներգրավվածության հանգամանքը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանն այսօր ասել է, որ Թուրքիայի նկատմամբ ՄԻԵԴ-ի կողմից միջանկյալ միջոցի կիրառման ամենամեծ արժեքն այն է, որ որոշումը կայացրել է մեր ներկայացրած ապացույցների հիման վրա:
«Դատարանը փաստել է Թուրքիայի ներգրավվածության հանգամանքը»,- ասել է Եղիշե Կիրակոսյանը՝ շեշտելով, որ ՄԻԵԴ որոշման առկայությունն արդեն մեծ քայլ է:
Նրա խոսքով՝ «դատարանի վճռի մասին կարելի է խոսել այն ժամանակ, երբ Հայաստանը հիմնական գանգատ կներկայացնի»:
«Ներկայումս ոչ Ադրբեջանի, ոչ Թուրքիայի հետ կապված մենք դեռ հիմնական գանգատ չենք ներկայացրել»,- ասել է ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի ներկայացուցիչը:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ հոկտեմբերի 6-ի որոշումով ՄԻԵԴ-ը կոչ էր արել ուղղակի կամ անուղղակի ներգրավված բոլոր երկրներին, այդ թվում Թուրքիային, զերծ մնալ քաղաքացիական բնակչության՝ Կոնվենցիայով պաշտպանվող իրավունքները խախտելուց:

Решение ЕСПЧ «подтвердило факт причастности Турции» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Представитель Армении в Европейском суде по правам человека (ЕСПЧ) Егише Киракосян сообщил сегодня, что ценность применения со стороны ЕСПЧ промежуточной меры против Турции заключается в том, что суд принял решение «на основе представленных нами доказательств».
«Суд подтвердил причастность Турции»,- сказал Егише Киракосян, подчеркнув, что решение ЕСПЧ само по себе большой шаг. По его словам, «о решении суда можно будет говорить, когда Армения подаст основную жалобу».
«В настоящее время мы еще не подали серьезной жалобы ни в отношении Азербайджана, ни Турции»,- сказал Киракосян.
Медиамакс напоминает, что в своем решении от 6 октября ЕСПЧ призвал все прямо или косвенно вовлеченные страны, в том числе Турцию, воздержаться от действий, нарушающих права граждан, предусмотренных Конвенцией.