ՄԻԵԴ-ը «փաստել է Թուրքիայի ներգրավվածության հանգամանքը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանն այսօր ասել է, որ Թուրքիայի նկատմամբ ՄԻԵԴ-ի կողմից միջանկյալ միջոցի կիրառման ամենամեծ արժեքն այն է, որ որոշումը կայացրել է մեր ներկայացրած ապացույցների հիման վրա:
«Դատարանը փաստել է Թուրքիայի ներգրավվածության հանգամանքը»,- ասել է Եղիշե Կիրակոսյանը՝ շեշտելով, որ ՄԻԵԴ որոշման առկայությունն արդեն մեծ քայլ է:
Նրա խոսքով՝ «դատարանի վճռի մասին կարելի է խոսել այն ժամանակ, երբ Հայաստանը հիմնական գանգատ կներկայացնի»:
«Ներկայումս ոչ Ադրբեջանի, ոչ Թուրքիայի հետ կապված մենք դեռ հիմնական գանգատ չենք ներկայացրել»,- ասել է ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի ներկայացուցիչը:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ հոկտեմբերի 6-ի որոշումով ՄԻԵԴ-ը կոչ էր արել ուղղակի կամ անուղղակի ներգրավված բոլոր երկրներին, այդ թվում Թուրքիային, զերծ մնալ քաղաքացիական բնակչության՝ Կոնվենցիայով պաշտպանվող իրավունքները խախտելուց:

Yerevan /Mediamax/. Armenia’s representative to the ECHR Yeghishe Kirakosyan has stated today that the biggest value of the ECHR’s decision to apply an interim measure against Turkey is that it was made on the basis of the evidence presented by the Armenian side.
“The court has registered Turkey’s involvement as a fact,” Yeghishe Kirakosyan said, emphasizing that the existence of the ECHR decision is already a big step.
According to him, “it will be possible to talk about the court decision when Armenia files a major complaint.”
“We have not yet filed a major complaint against either Azerbaijan or Turkey,” clarified Kirakosyan.
On October 6, ECHR made the decision urging all countries directly or indirectly involved in Karabakh conflict, including Turkey, to refrain from violating the rights of the civil population, indicated in the Convention.