Երևան: Մեդիամաքս: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) ստացել է Հայաստանից դիմումը Թուրքիայի դեմ քայլեր ձեռնարկելու պահանջով:
Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել են ՄԻԵԴ մամուլի ծառայությունում:
Դատարանի մամուլի ծառայության ներկայացուցիչը չի հստակեցրել, թե կոնկրետ երբ է քննարկվելու դիմումը: Սովորաբար գործընթացը տեւում է մի քանի օր:
Սեպտեմբերի 29-ին ՄԻԵԴ-ը որոշում էր կայացրել բավարարել Հայաստանի դիմումը` կիրառելով միջանկյալ միջոց: Մասնավորապես, դատարանը կոչ էր արել Հայաստանին եւ Ադրբեջանին ձեռնպահ մնալ այնպիսի միջոցների գործադրումից, որոնք կարող են առաջացնել քաղաքացիական բնակչության իրավունքների` Կոնվենցիայով նախատեսված խախտումներ:

ЕСПЧ получил запрос Армении с требованием принять меры в отношении Турции - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) получил запрос Армении с требованием принять меры в отношении Турции в связи с конфликтом в Нагорном Карабахе.
Об этом ТАСС сообщили в пресс-службе суда.
Представитель пресс-службы ЕСПЧ не уточнила, когда именно будет рассмотрен этот запрос. Согласно практике суда, на такие действия обычно отводится несколько дней.
29 сентября ЕСПЧ принял решение об удовлетворении запроса Еревана и применил промежуточную меру. В частности, суд призвал стороны, Армению и Азербайджан, воздержаться от принятия мер, которые могут привести к нарушению гражданских прав, предусмотренных Конвенцией.