Երեւան: Մեդիամաքս: Արաբական պետությունների լիգայի գլխավոր քարտուղար Ահմեդ Աբուլ Գեյթը նախազգուշացրել է Թուրքիային՝ Կովկասում և Միջերկրածովյան տարածաշրջաններում լարվածությունը մեծացնելու համար՝ ասելով, որ «դա լավ չի ավարտվի»:
«Թուրքիան տարածաշրջանային երկրների և գերտերությունների հետ այն աստիճանի տարաձայնություններ ունի, որ դա լավ ավարտ չի ունենա Թուրքիայի ղեկավարության համար:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ռազմական միջամտություն է ունենում Եգիպտոսում, Սիրիայում, Իրաքում և Լիբիայում: Էրդողանը նաև միջամտել է Կովկասում՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև, բախումներ ունեցել Հունաստանի և Կիպրոսի հետ և հարձակվել է Միջերկրական ծովի արևելյան տարածքների վրա, ինչը ստիպել է Ֆրանսիայի նման մեծ ու ազդեցիկ երկրին կործանիչներ ու ավիակիր ուղարկել Կիպրոս:
Բոլորն այժմ ասում են Էրդողանին, որ իր գործողությունները հետևանքներ են ունենալու», - ասել է Ահմեդ Աբուլ Գեյթը հեռուստատեսային ելույթում, որը մեջբերում է Arab News-ը:
«Ինձ զայրացնում է այն փաստը, որ սիրիացի վարձկաններ են օգտագործվում Ադրբեջանի օգտին Հայաստանի դեմ կռվելու համար... Շատ ցավալի է, որ սիրիացի վարձկաններ են Էրդողանի կողմից օգտագործվում են Թուրքիայի հետ կապ չունեցող դեպքերում», - ավելացրել է նա:

Генсек ЛАГ: «Для Турции это ничем хорошим не закончится»
Ереван /Медиамакс/. Генеральный секретарь Лиги арабских государств Ахмед Абул Гейт предостерег Турцию от эскалации напряженности на Кавказе и в Средиземноморье, заявив, что «ничем хорошим для них это не закончится».
«У Турции настолько серьезные разногласия со странами региона, что для турецкого руководства это может иметь очень плохой конец.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган осуществляет военное вмешательство в Египте, Сирии, Ираке и Ливии. Эрдоган участвует в столкновениях между Азербайджаном и Арменией на Кавказе, имел столкновения  также с Грецией и Кипром, атаковал восточное Средиземноморье, вынудив такую большую и влиятельную страну, как Франция, отправить на Кипр свои истребители и авианосец. Теперь  уже все говорят Эрдогану, что его действия будут иметь плохие последствия», - цитирует телевизионное выступление Ахмеда Абул Гейта Arab News.
«Меня раздражает то, что сирийские наемники используются для борьбы с Арменией в пользу Азербайджана. Сожалею, что Эрдоган пользуется сирийскими наемниками в делах, которые не имеют ничего общего с Турцией»,- добавил он.