Պեսկով. Մոսկվայի դիրքորոշումը պետք է «արկածախնդրությունից» զերծ լինի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Կրեմլում համոզված են, որ Ադրբեջանին եւ Հայաստանին հնարավոր ռազմական օգնության մասին հայտարարությունները միայն «յուղ են լցնում կրակի վրա»:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Առաջին հերթին, Կրեմլում ելնում են կրակի եւ ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցման անհրաժեշտությունից: Ցանկացած տիպի ռազմական աջակցության կամ ռազմական ակտիվության մասին հայտարարությունները կրակի վրա յուղ են լցնում: Մենք կտրականապես դեմ ենք դրան: Մենք կոչ ենք անում բոլոր երկրներին, հատկապես մեր գործընկեր երկրներին, ինչպիսին է Թուրքիան, անել ամեն ինչ, որպեսզի համոզենք հակամարտող կողմերին դադարեցնել կրակը եւ վերադառնալ խաղաղ կարգավորմանը», - նշել է Պեսկովը:
Նա ասել է, որ «ռուսական կողմը մշտական կապի մեջ է Երեւանի, Բաքվի եւ Անկարայի հետ՝ տարբեր մակարդակներում»:
«Մենք հավաքում ենք շփման գծում իրադարձությունների մասին ողջ տեղեկատվությունը, հետեւում ենք բոլոր լուրերին, վերլուծում իրավիճակը եւ օգտագործում այդ տվյալները մեր հետագա դիրքորոշման ձեւավորման եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հետագա քայլերը որոշելու համար», - ավելացրել է Կրեմլի ներկայացուցիչը:
Պեսկովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս համանախագահ-երկրները պետք է պատասխանատու, «արկածախնդրությունից զերծ» դիրքորոշում որդեգրեն ղարաբաղյան կարգավորման հարցում:

Песков: Россия должна занимать позицию «без авантюризма» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В Кремле уверены, что заявления о возможной военной поддержке Азербайджана и Армении «лишь подливают масла в огонь».
Как сообщает ТАСС, такое заявление в беседе с журналистами сделал пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
«В Кремле, прежде всего, исходят из необходимости скорейшего прекращения огня и боевых действий. Любые заявления о какой-либо военной поддержке или военной активности однозначно подливают масла в огонь. Мы категорически против этого. Мы призываем все страны, особенно страны - наши партнеры, такие как Турцию, сделать все для того, чтобы убедить противоборствующие стороны прекратить огонь и вернуться к мирному урегулированию», - отметил Песков.
Он подчеркнул, что «российская сторона находится в постоянном контакте с Ереваном, Баку и Анкарой на различных уровнях».
«Мы собираем всю информацию о происходящем на линии соприкосновения, отслеживаем все новости, анализируем ситуацию и используем эти знания для формирования нашей будущей позиции и определения дальнейших шагов вместе с нашими партнерами по Минской группе ОБСЕ», - добавил представитель Кремля.
Песков заявил, что Россия и другие страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ должны занимать ответственную позицию без авантюризма для урегулирования в Нагорном Карабахе.