Մնացականյան. Բավարար ուժ ունենք՝ անվտանգությունն ապահովելու համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը անիմաստ է համարում բանակցություններում առաջընթաց ակնկալելը, «երբ Ադրբեջանը մի կողմից ատելություն է հրահրում, մյուս կողմից ՝ իբր ձգտում է խաղաղության»:
«Հայատյացության եւ ռազմատենչ հռետորաբանության պայմաններում անհնար է ակնկալել, որ մենք կարող ենք իրական առաջընթաց ունենալ բանակցություններում», - ասել է նախարարը Ինտերֆաքսին տված հարցազրույցում:
Զոհրաբ Մնացականյանը շեշտել է, որ Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը «ունեն բավարար ուժեր եւ ռեսուրսներ իրենց պաշտպանությունն ու անվտանգությունն ապահովելու համար»: «Ադրբեջանի հուլիսյան ագրեսիայի ջախջախիչ հակահարվածը եւս մեկ անգամ հաստատեց դա», - ասել է նա:
«Հայաստանի համար կան հատուկ եւ կարեւոր առաջնահերթություններ: Մեզ համար Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը բացարձակ առաջնահերթություն է: Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը առանց սահմանափակումների, Արցախի համար իրական, շոշափելի անվտանգության ապահովումը կարեւորագույն գերակայություն է: Եվ մենք պատրաստ ենք աշխատել ինչպես համանախագահների, այնպես էլ ադրբեջանական կողմի հետ ՝ բանաձեւեր սահմանելու համար, որոնք մեզ թույլ կտան համադրել եւ չափել հնարավոր փոխզիջման սահմանները», - ասել է նախարարը:

Мнацаканян: у нас достаточно сил для обеспечения безопасности - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян считает бессмысленным ожидать прогресса на переговорах, «когда Азербайджан, с одной стороны, разжигает ненависть, с другой стороны, на словах, стремится к миру».
«Невозможно в условиях армянофобии, воинствующей риторики, предполагать, что мы можем иметь реальный прогресс в переговорах», - сказал министр в интервью Интерфакс.
Зограб Мнацаканян подчеркнул, что Армения и Нагорный Карабах «имеют достаточно сил и ресурсов для обеспечения своей обороны и безопасности». «Сокрушительный отпор июльской агрессии Азербайджана это ещё раз подтвердил», - заметил он.
«Для Армении существуют конкретные и важные приоритеты. Для нас вопрос статуса Нагорного Карабаха является абсолютно приоритетным. Осуществление права народа Арцаха на самоопределение без каких-либо ограничений, обеспечение реальной, осязаемой безопасности для Арцаха является важным приоритетом. И мы готовы работать и с сопредседателями, и с азербайджанской стороной, чтобы определить формулы, которые позволят нам сопоставить и соизмерить меру возможного компромисса», - сказал министр.