Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Գործող նախագահ, Ալբանիայի վարչապետ եւ արտաքին գործերի նախարար Էդի Ռաման խորը մտահոգություն է հայտնել հայ-ադրբեջանական սահմանում տիրող իրավիճակով եւ կոչ է արել անհապաղ վերադառնալ հրադադարին՝ նոր զոհերից խուսափելու համար:
Էդի Ռաման նշել է, որ 2019 թվականի մարտին Վիեննայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ կայացած հանդիպմանը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարները պայմանավորվել էին ուղիղ հաղորդակցության մասին եւ հույս է հայտնել, որ այդ մեխանիզմները կարող են օգտագործվել՝ լարումը նվազեցնելու համար:
ԵԱՀԿ Գործող նախագահն իր աջակցությունն է հայտնել Մինսկի գործընթացին՝ նշելով, որ պետք է հնարավորինս արագ վերսկսել բովանդակային բանակցությունները:

Действующий председатель ОБСЕ призывает использовать прямую связь
Ереван /Медиамакс/. Действующий председатель ОБСЕ, премьер-министр и министр иностранных дел Албании Эди Рама выразил глубокую обеспокоенность ситуацией на армяно-азербайджанской границе и призвал к немедленному перемирию во избежание новых жертв.
Эди Рама отметил, что на встрече, состоявшейся в марте 2019 года в Вене под эгидой Минской группы ОБСЕ,  лидеры Армении и Азербайджана договорились о механизмах прямой связи, и выразил надежду, что эти механизмы могут быть использованы для снижения напряженности.
Действующий председатель ОБСЕ выразил свою поддержку Минскому процессу, подчеркнув необходимость скорейшего возобновления переговоров по существу.