Բենյամին Նեթանյահուն
«Նա, ով չի դադարում սուտ խոսել Իսրայելի մասին, կոտորում է քրդերին իր երկրում եւ հերքում է հայ ժողովրդի ահավոր կոտորածը, չպետք է խրատներ տա Իսրայելին: Էրդողան, հերի՛ք է ստես»:
Բենյամին Նեթանյահուն այսպես է արձագանքել Թուրքիայի նախագահի Նյու Յորքում արված հայտարարություններին:
ՄԱԿ-ի Գլխավոր Վեհաժողովի իր ելույթում Էրդողանը մեղադրանքներ էր հնչեցրել Իսրայելի հասցեին, իսկ ավելի ուշ, հանդիպելով ԱՄՆ մահմեդականների պատվիրակության հետ, զուգահեռներ էր անցկացրել նացիստների կողմից հրեաների սպանությունների եւ «Գազայի հատվածի կոտորածի» միջեւ:

Israeli PM mentions “the terrible slaughter of the Armenian people” - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Prime Minister of Israel Benjamin Netanyahu has mentioned "the terrible slaughter of the Armenian people” in a video address.
On September 24 Netanyahu published a video on his Twitter account, in which he said:
“He who doesn’t stop lying about Israel, slaughters Kurds in his own country and denies the terrible slaughter of the Armenian people, shouldn’t preach to Israel. Erdogan, stop lying.”
The video was Netanyahu’s response to the statements that that Turkish president made in New York.
Erdogan made some accusations against Israel while addressing the UN General Assembly and later told a delegation of American Muslims on the sidelines of the assembly that “when we look at the Nazi murder of the Jews, we see the massacre in the Gaza Strip from the same perspective”.