Մնացականյանն ու Մամեդյարովը հանդիպել են Նյու Յորքում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սեպտեմբերի 23-ին Նյու Յորքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մասնակցությամբ կայացել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի եւ Էլմար Մամեդյարովի հանդիպումը։
«Քննարկման ընթացքում հայկական կողմը կարեւորել է զինադադարի ամրապնդման եւ լարվածության նվազեցման ուղղությամբ շարունակական ջանքերի գործադրումը՝ ներառյալ համապատասխան մեխանիզմների ներդրման եւ ամրապնդման միջոցով։ Ընդգծվել է նաեւ վստահության մթնոլորտի ձեւավորման ուղղությամբ հետեւողական քայլերի անհրաժեշտությունը, այդ թվում՝ նախկինում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման միջոցով:
Ադրբեջանի տարածքում կալանքի մեջ գտնվող ՀՀ քաղաքացիների առնչությամբ՝ հայկական կողմը շեշտել է վերջիններիս հայրենադարձության ապահովման անհրաժեշտությունը:
Խաղաղ գործընթացի առաջմղման տեսակետից նախարար Մնացականյանը կարեւորեց կարգավորման շրջանակում կողմերի ստանձնելիք հանձնառությունների համաչափության ապահովումը՝ վերահաստատելով գործընթացում Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը եւ մոտեցումները։
Կողմերը նախանշեցին այս ուղղությամբ հետագա քայլերը, այդ թվում՝ համանախագահների այցը տարածաշրջան եւ մոտ ժամանակներում ԱԳ նախարարների մակարդակով հերթական հանդիպման անցկացումը», - ասված է Հայաստանի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:

Мнацаканян и Мамедьяров встретились в Нью-Йорке - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 23 сентября в Нью-Йорке при участии сопредседателей Минской группы ОБСЕ состоялась встреча глав МИД Армении и Азербайджана Зограба Мнацаканяна и Эльмара Мамедьярова.
«В ходе обсуждения армянская сторона подчеркнула важность усилий по укреплению перемирия и снижению напряженности, в том числе путем внедрения и укрепления соответствующих механизмов. Была также подчеркнута необходимость последовательных шагов в направлении формирования атмосферы доверия, в том числе посредством реализации достигнутых ранее договоренностей.
Что касается граждан Армении, находящихся под арестом на территории Азербайджана, армянская сторона подчеркнула необходимость обеспечения их экстрадиции на родину.
С точки зрения продвижения мирного процесса министр Мнацаканян отметил важность обеспечения соразмерности обязательств сторон в рамках урегулирования, подтвердив принципиальную позицию и подходы Армении в процессе.
Стороны наметили дальнейшие шаги в этом направлении, в том числе визит сопредседателей в регион и проведение очередной встречи на уровне глав МИД в ближайшее время»,- отмечается в заявлении МИД Армении.